Az OmegaCAD ENGINEER tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Egyvonalas készülék megadása

IEC 61850 Egyvonalasterv készítés' modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O EGYVONALAS tervezés

Egyvonalas tervezés

Készülék elhelyezés...

Szerszámos: Nyomógomb:


Az egyvonalas készülék azonosítást és típus és névleges adat választást végezhetjük el a párbeszéd panel segítségével. Beállíthatjuk továbbá a készülék tervjel megjelenítés formáját, a készüléket megjelenítő egyvonalas szimbólumot, a szimbólum tükrözését.

---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> --->

Tervjel megadása

A készülék megadási ablakba belépve a rendszer a készülékhez terven használt tervjelek listáján az első tervjelhez rendelt következő tervjel sorszámot adja.

Lásd: Következő tervjel-sorszám elfogadása

A bal felső sarokban megjelenő tervjelek közül bármelyikre rámutatva, a terven már meglévő tervjelek közül választhatunk.

Lásd: Tervjel választása áramút tervben meglévőből

Új tervjel és sorszám megadása

A tervjel és tervjel sorszám gombokkal beállíthatjuk a kívánt tervjelet és tervjel sorszámot.

Lásd: Tervjel - sorszám megadása billentyűzetről

Elhelyezés szereléshelyének megadása

Az 'IEC 61850' egyvonalas kiegészítésben az egyvonalas szimbólum elhelyezéskor lekérdezésre kerül az adott pozícióhoz tartozó mezo. A szereléshely listáról a rendszer automatikusan hozzárendeli az elso olyan szereléshelyet, amely az pozícióból meghatározott mezohöz tartozik. A készülék szereléshelyhez való rendeléshez ez egy korrekt szereléshely lesz. Csak akkor módosítsuk a szereléshelyet, ha a mezohöz több szereléshely is hozzárendelt, és a rendszer nem a kívántat választotta ki.

A 'Szereléshely:' csoportban láthatjuk, hogy az elhelyezendő egyvonalas készülék mely szereléshely/(panel) egységen lesz elhelyezve. A gomb segítségével beállíthatjuk a kívánt szereléshelyet. (Lásd: Szereléshely kijelölése). Ha meglévő készüléket jelölünk ki, akkor a rendszer ellenőrzi a szereléshelyet.

Ha a készülék az áramút terven is felhasznált, akkor a szereléshely itt nem módosítható!

Készülék típus megadása

A gombbal megadhatjuk a készülék típusát, névleges adatát: (Lásd: Készülék típus megadása)

Az új készülék típusát a mezőben láthatjuk.

Ha a készülék az áramút terven is felhasznált, akkor a típus itt nem módosítható!

Készülék IEC 61850 típus besorolás Csak azok a primer készüléket exportálhatók az állomás SSD topológiába, melyeknek a IEC 61850 szerinti primer készülék típus besorolása megtörtént. Ezért ezt az előbbi funkcióval minden primer készülékre meg kell tenni! Egyébként hibajelzést kapunk.

Az 'IEC 61850 típus' besorolásokat alábbi táblázat tartalmazza: Primary apparatus device type codes

Készülék adatok:

A csoportban a kiválasztott készülék típusát, névleges adatait és ha van, akkor az 'IEC 61850' szerinti készülék osztályba való sorolását láthatjuk.

A készülék adatok megjelenése, ha nincs a készüléknek típusa:

A készülék adatok megjelenése, ha a készülékhez nincs megadva az 'IEC 61850' szerinti osztályba sorolás:

Mindkét előbbi esetben az egyvonalas terv 'IEC 61850' hibás lesz!

Ha a készülék az adatbázisban 'IEC 61850' osztályba sorolás meg van adva, akkor az adat visszajelzése során a készülék adat az 'IEC 61580' osztály besorolást tartalmazza. Továbbá tartalmazza a készülék típusát, és ha van(-ak) a készülék jellemzőket és a névleges adatokat.

Az 'IEC 61850' egyvonalas kiegészítés az még az alábbi kiegészítést tartalmazza:

Beépítési fázisok megadása:

Azon készülék típusok esetén, amelyre jellemző, hogy nem csak egy, vagy mindhárom fázisban kerülnek beépítésre, ott meg kell adni a beépítési fázisokat is. Ilyen esetben "Készülék:" csoport így, jelenik meg. A "Beépítve az:" 'R', 'S', 'T', 'N' fázisban kapcsolók segítségével be kell állítani a tényleges beépítési fázisokat. Az 'N' beépítés nem kombinálható más fázis beépítéssel.

Transzformátorok szekunder, és tercier mező megadása:

A transzformátorok esetében a szimbólum vonatkoztatási referencia pontját mindig a primer feszültség szerinti mezőben kell elhelyezni. A szekunder mezőt, és ha van a tercier mezőt a rendszer automatikusan képes felismerni, ha a referencia pont alatt de 5.0 mm-es távolságon belül áthalad a primer és a szekunder mezőket határoló vonal. (Ha tercier tekercs is van, akkor a tercier és a szekunder mezőket határoló vonal a referencia pontól lefelé kell elválasztania a mezőket.)

A szekunder mező, és ha van, a tercier mező beállítható a megfelelő gomb segítségével

Készülék típus visszavonása

A funkcióval a már típussal rendelkező készülék típusát állíthatjuk vissza típus nélkülire. Csak akkor érvényes a gomb, ha az új készüléknek már van típusa.

Ha a készülék az áramút terven is felhasznált, akkor a típus itt nem módosítható!

Szimbólum módosítása

Ha másik szimbólumot szeretnénk a készülékhez rendelni, akkor ezzel a funkcióval ismét a Szimbólum kiválasztása funkcióba jutunk. A korábban választott szimbólum helyett újabbat választhatunk.

Vonal szín váltás

Az egyvonalas készülék szimbólumai elhelyezéskor átszínezhetők. Ez lehetőséget ad például az egyvonalas tervek feszültségszintenként történő eltérő színezésére, anélkül, hogy az adatbázisban az adott jelből színenként megszerkesztenénk a jeleket.

Az egyvonalas elemek átszínezése az 'IEC 61850' kiegészítésben a Egyvonalas terv IEC 61850 validálása... funkcióban a Egyedi beállítások az IEC 61850 egyvonalas tervezéshez fül 'Az egyvonalas elemek átszínezése a feszültségszintnek megfelelően bekapcsolva!' kapcsolóval kapcsolható be! Ha ez bekapcsolt, az átszínezés checkbox érvénytelen, és itt nem lehet kikapcsolni.

Ha a fenti kapcsoló bekapcsolt, akkor az 'IEC 61850' egyvonalas kiegészítésben a készüléket megjelenítő szimbólum vonalszín módosítása egyedileg nem lehetséges. Az átszínezés egy előre beállított paletta szerint, a készülék szereléshelyhez való rendelés alapján történik. A készülék szereléshelye megadja mezőhöz tartozást. A mezőhöz tartozás pedig meghatározza a feszültségszintet, amely az átszínezés alapja.

A mezők feszültségszinthez rendelését és a feszültség színeket a Egyvonalas terv IEC 61850 validálása... funkcióban a Feszültség értékek és azonosítók beállítása fül alatt lehet beállítani.

Az átszínezés szabályai több színkódot is tartalmazó szimbólum elemre:

  • A legtöbb berendezés csak egy feszültségszinten építhető be. /pl.: megszakító, szakaszoló…/ Ezen berendezések szinte valamennyi feszültségszinten előfordulnak. Ezen berendezéseket megjelenítő szimbólumokat csak egy vonal színnel megjelenítve találhatjuk az adatbázisban. Ezen szimbólumokat a konkrét berendezés feszültségszintjének megfelelő színnel jelenítjük meg a terveken.
  • Azon berendezéseket megjelenítő szimbólumok, melyek valamilyen egyéb funkciót hordozó információt is tartalmaz, /például készülék tokot, együvé tartozás határolása, két féle vonal szín is tartalmaznak. Ekkor az átszínezés szabálya az, hogy az alacsonyabb színkódú / általában 0/ vonal színe az átszínezés során változatlan marad, míg a nagyobb színkódú a feszültségszintnek megfelelő színűre vált.
  • A transzformátorokat megjelenítő szimbólumok viszont három féle színű vonallal szerkesztett. Az átszínezés szabálya itt is hasonló az előzőhöz. A legalacsonyabb színkódú / általában 0/ vonal színe az átszínezés során változatlan marad, míg a következő színkódú a transzformátor primer feszültségszintnek megfelelő színűre vált. Ez a feszültségszint, ahol a transzformátor megjelenítésre kerül. A harmadik vonal színkódot palettáról rendeljük a szimbólumhoz.
  • A checkbox az egyvonalas szimbólum átszínezésének bekapcsoltságát jelzi. Bekapcsolt állapotában a szimbólum minden vonala, köre és felirata a beállított színű lesz, függetlenül az adatbázisban megadottaktól! A kép mutatja az új vonal jelleget, amit a gombbal lehet megváltoztatni! (Lásd: Vonal stílus beállítása)

    Szimbólum tükrözés

    A 'X' és 'Y' tükrözés kapcsolók az egyvonalas szimbólum 'x' és 'y' tengelyre való tükrözését teszi lehetővé.

    Egyvonalas készülék tervjel felirat stílus beállítása

    Az készülék egyvonalas képe az ablakban látható. Ebben az ablakban beállítható a készülék tervjelének megjelenésének módja.

    Lásd: Egyvonalas készülék tervjel felirat stílus beállítása

    Készülék költség kódjának megadása

    Az ablakban megadhatjuk a készülék költség kódját.

    Lásd: Új/Meglévő/Felhasznált/Bontandó/Cserélendő költség adatok megadása

    Készülék rövid funkcióleírás megadása

    A készülék rendeltetésére, funkciójára utaló rövid leírást adhatunk itt meg ebben az ablakban.

    Lásd: Megjegyzés megadása készülékhez

    Az adatbeviteli szerkesztő ablak mellett elhelyezett gomb segítségével a felhasználó sablonba tárolhatjuk, gomb segítségével a sablonból törölhetjük az ablak tartalmát! A gomb segítségével a felhasználói sablonban eltárolt szövegekből választhatunk!


    A készülék elhelyezés befejezése mentés nélkül.

    A beállított adatokkal a készülék elhelyezésre kerül a tervlapon, és adatai bejegyzésre kerülnek a készülék nyilvántartásba.

    Ha hiba van, akkor itt lehetőségünk van visszatérni a funkcióba, és elvégezni a hiba kijavítását!


    A készülék szereléshelyhez való rendelés alapján a rendszer megpróbálja automatikusan beállítani a készülék elem grafikus réteg elhelyezését. A szereléshelynek mezőhöz rendelése alapján a feszültségszintet meg kell tudni állapítani. Azaz a mező azonosító a következő formátumú legyen: (=B,C,D,E,H,J,K... ) Ha ez megvan, akkor már csak a rajz réteg listában a feszültség szinthez tartozó készülék réteget kell megtalálni. Ha ez is megvan, akkor a készülék elemet a rendszer automatikusan, függetlenül az érvényben lévő beállítástól, az így kiválasztott rétegre helyezi.

    Készülék elemet a következő nevű rétegre:

    "Készülékek"

    Ha a rendszer 'IEC 61850' kiegészítése a készülék szereléshelyéből a feszültség szintet nem tudja azonosítani, vagy az azonosított feszültség szintnek megfelelő készülék réteg nem található, akkor a megszerkesztett készülék elemet a rendszer az érvényesen beállított aktív rétegre helyezi! Ha az elemeket egy megkívánt rajzi rétegre kívánjuk helyezni, akkor a muvelet meghívása elott a Réteg beállítások [R] funkcióban jelölhetjük ki az aktív réteget. Itt adhatunk meg új rétegeket is.


    Lásd:

    Készülék módosítás

    Készülék törlés

    Készülék lista...


    Lásd még:
    Az IEC 61850 egyvonalas tervezés lépései

    Korlátozások/megjegyzések:

    Az 'IEC 61850' egyvonalas tervek készítéséhez ne használjunk típus nélküli készülékeket!

    Az 'IEC 61850' egyvonalas kiegészítésben az egyvonalas szimbólum elhelyezéskor lekérdezésre kerül az adott pozícióhoz tartozó mező. A szereléshely listáról a rendszer automatikusan hozzárendeli az első olyan szereléshelyet, amely az pozícióból meghatározott mezőhöz tartozik. A készülék szereléshelyhez való rendeléshez ez egy korrekt szereléshely lesz. Csak akkor módosítsuk a szereléshelyet, ha a mezőhöz több szereléshely is hozzárendelt, és a rendszer nem a kívántat választotta ki.

    Az 'IEC 61850' egyvonalas tervek készítéséhez ne használjunk azonosítatlan egyvonalas szimbólumokat!


    Korlátozások/megjegyzések:

    A gombbal kiválasztott készülék típusát a rendszer a modul futása alatt megőrzi. Új készülék megadásakor automatikusan ezt a típust rendeli az új készülékhez!

    Ha a készülék az áramút terven is felhasznált, akkor a típus itt nem módosítható!

    Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
    1992-2022
    Minden jog fenntartva. ©
    OmegaSoft WEB Site