Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Áramutas keretek adattára

'Törzsadatbázisok kezelése' modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O Törzsadatbázis kezelés...

 

Nyomógomb:


A keret és az áramutas szimbólum terveken történő megjelenéséhez szükséges információinak gyűjtőneve. Ezek az információk a tervjel helye, szimbólum csatlakozópontjainak helye, a csatlakozópontok azonosítóinak helye és a szimbólum által takart felület. Egy áramút terven elhelyezett szimbólum általában valamely készülék része. A készülék azonosítására szolgál a tervjel, amelynek megjelenítési helye az első keret által tartalmazott információ.

A szimbólumhoz a rendszer csak kitüntetett pontokba enged vezetéket bekötni. Ezeket a csatlakozópontokat, ill. az ezeket definiáló azonosítók helyét szintén a keret tartalmazza.

A szimbólum által takart felület megadásának két helyen van szerepe. Egyrészt az áramút terv szerkesztése során ezen a felületen nem helyezhető el más szimbólum, rajta keresztül vezeték nem húzható, szereléshely határvonala nem érintheti, másrészt ezen felületek egymás mellé illesztésével készíti el a rendszer a szimbólum felépítésű készülékek szerelési képét.

Az OmegaCAD ELEKTRO rendszerben a keret és az áramutas szimbólum együtt alkotják a konkrét készülékek áramutas szimbólumát. Ezek az elemek szigorúan egymásra épülnek, összefüggenek, ezért a rendszer egy közös adattári 'Aramutas.msf' állományban tárolja őket.

Az adatbázis egyes elemeinek megfeleltetése a 'Minősített szimbólum' adatbázis elemével, amellyel azok majd helyettesíthetőek. ---> Az adatbázis egyes elemeinek megfeleltetése a 'Minősített szimbólum' adatbázis elemével, amellyel azok majd helyettesíthetőek. --->

A keretek létrehozását, kiválasztását és módosítását megvalósító funkciók:

Keret kiválasztása

A parancs segítségével a keretek palettájáról kiválaszthatjuk a módosítani kívánt keretet. A jobb oldali gördítősáv a paletta lapozására, az alsó ablak a keret név alapján történő kiválasztására szolgál.

A szimbólumok kiválasztására megszokott 4x4-es táblázatból történő kiválasztás mellet a gomb segítségével áttérhetünk listás kiválasztásra is. És hasonlóan, a listás kiválasztási módból visszatérhetünk a 4x4-es táblázatból történő választásra.

A listás beállításban változtathatjuk a lista egyes sorainak magasságát, vagy a szöveg összehasonlításban a kis/nagybetű azonosságát.

--->

Az előző keret betöltése

A funkció segítségével a keret listán az aktuálisan kezelt keretet megelőző keretre válthatunk. Ha volt módosítás az aktuális kereten, akkor a rendszer megkérdezi, hogy mentse-e. Érvénytelen a funkció, ha a keret lista első eleme az aktuális.

A következő keret betöltése

A funkció segítségével a keret listán az aktuálisan kezelt keretet követő keretre válthatunk. Ha volt módosítás az aktuális kereten, akkor a rendszer megkérdezi, hogy mentse-e. Érvénytelen a funkció, ha a keret lista utolsó eleme az aktuális.

Új keret

A parancs segítségével új keretet szerkeszthetünk. A keret nevének megadása után egy standard keret kerül az ablakba, amelyet tetszés szerint módosíthatunk.

Mentés

A parancs segítségével az aktuális keretet tárolhatjuk. A rendszer figyelmeztetést ad abban az esetben, ha a keret valamely csatlakozópontja a takarási felületen belülre került. Ha a keret szerkesztésből úgy akarunk kilépni, hogy még nem mentettük a változásokat, a rendszer döntési kérdést tesz fel, hogy mentjük-e a módosításokat?

Bemásol

A parancs segítségével egy meglévő keretet másolhatunk az aktuális keretbe.

Átnevezés

A parancs segítségével az aktuális keret nevét módosíthatjuk.

Törlés

A parancs segítségével az aktuális keretet törölhetjük a palettáról. Mivel a keretek szimbólumokhoz rendeltek, ezért keret csak akkor törölhető, ha nincs egyetlen szimbólumoz sem rendelve. A törlés funkció ellenőrzi, hogy van e- szimbólum hozzá rendelve. Ha van összerendelés, akkor a rendszer:

A kerethez szimbólum van rendelve! Nem törölhető!!!

Üzenetet küldi és a gomb érvénytelen, a törlés nem hajtható végre! Ha a keret nincs egyetlen szimbólumhoz sem rendelve, akkor a rendszer:

A kerethez nincs szimbólum rendelve! Törölhető!!!

Üzenetet küldi és a gomb megnyomásával a keret törölhető!

A törlés a Milyen elemhez van rendelve?... funkcióval azonosan működik, kiegészítve a gombbal.

Rendezés

A parancs segítségével az aktuális keretet a palettán a kiválasztott keret elé helyezhetjük.

Milyen elemhez van rendelve?...

A funkciósegítségével adatokat kapunk arról, hogy a kiválasztott keret az adatbázis rendszerben mely szimbólumokhoz van hozzárendelve. Továbbá azt is listázhatjuk a funkció segítségével, hogy ez a szimbólumokon keresztül az adatbázisban mely készülékek vannak a kerethez rendelve.

Szimbólum csoportok...

A keretek funkció szerinti csoportosítása a felhasználás során a kiválasztást teszi könnyebbé és gyorsabbá.

Lásd még: Szimbólum csoportok létrehozása

Átemelés

A parancs segítségével az átemelésre kijelölt keretet az adattárba másolhatjuk.

Lásd még: Adatbázis elem átemelés

Szimbólum adatbázis...

A parancs segítségével az aktuális adatbázisra vonatkozó információkat kaphatunk. Lásd: Információk az adatállományokról.

Felület

A parancs segítségével a szimbólumhoz egy olyan felületet rendelhetünk egy téglalap megadásával, amelyet a szimbólum az áramút terven letakar, elfoglal. Ehhez a felülethez az áramút terven nem tudunk hozzáférni: pl. ezen a felületen nem helyezhető el más szimbólum, rajta keresztül vezeték nem húzható, szereléshely határvonala nem érintheti.

Csatlakozó pont

A parancs segítségével az aktuális keret azon pontjait adhatjuk meg, amelyekbe az áramútterven vezetéket kívánunk bekötni. A csatlakozópont melletti "nCCC" jel első karaktere a csatlakozópont sorszámát mutatja, amely információra az aktuális keret létesítményi adattárba történő átemelés esetén lehet szükségünk. Meglévő csatlakozópont kijelölése esetén a csatlakozópont törlődik.

Csatlakozó helye

A csatlakozó pont azonosító helye parancs segítségével a kiválasztott csatlakozópont azonosítójának, mint feliratnak a helyét, irányát és bázispontjának helyét módosíthatjuk a szöveg pozícionálás ablakban.

A csatlakozó pont felirat stílusát, ahogyan a tervlapokon ténylegesen megjelenik az Adatbázisok grafikai megjelenítése funkcióban állíthatjuk be.

Tervjel helye

A parancs segítségével a készülék tervjelének, mint feliratnak a helyét, irányát és bázispontjának helyét módosíthatjuk a szöveg pozícionálás ablakban.

A készülék tervjelek felirat stílusát, ahogyan a tervlapokon ténylegesen megjelenik az Adatbázisok grafikai megjelenítése funkcióban állíthatjuk be.

Referencia helye

A parancs segítségével azt a felirati helyet és módot adjuk meg, ahogyan a készülékhez tartozó készüléktáblázat lapszámát felírja a rendszer az áramút terv készülék szimbóluma mellé. A referencia feliratnak a helyét, irányát és bázispontjának helyét módosíthatjuk a szöveg pozícionálás ablakban.

A referencia (készülék táblázat lapszám) felirat stílusát, ahogyan a tervlapokon ténylegesen megjelenik az Adatbázisok grafikai megjelenítése funkcióban állíthatjuk be.

Elnevezés helye

A rendszerben lehetőség van minden egyes készülékrészhez egyedi elnevezés/meghatározás/magyarázat feliratot rendelni. A parancs segítségével azt a felirati helyet és írányt adjuk meg, ahogyan az áramút terven a készülék rész elnevezést megjeleníti a rendszer. A készülékrész elnevezés feliratnak a helyét, irányát és bázispontjának helyét módosíthatjuk a szöveg pozícionálás ablakban.

A tényleges, adott készülékrészre jellemző egyedi elnevezést az Áramutas szimbólumok felépítés megadása funkcióban adhatjuk meg készülék részenként.

A készül rész elnevezés felirat stílusát, ahogyan a tervlapokon ténylegesen megjelenik az Adatbázisok grafikai megjelenítése funkcióban állíthatjuk be.

Saját keretek megfeleltetése

Annak támogatására, hogy a saját meglévő adatbázisunk egy mozdulattal a lehető legnagyobb arányban a Minősített szimbólumok adatbázisára épüljenek, használjuk ezt funkciót, mely a saját szimbólum adatbázist teljes egészében összeveti a Minősített szimbólumok adatbázisával, és azonosság esetén a megfeleltetést el is végzi. Így azok a keretek, amelyek egyértelműen helyettesíthetők a minősített szimbólumtábla egy keretével, a továbbiakban az áramutas szimbólumok megfeleltetése is elvégezhetővé vállik.

Lásd: Saját keretek megfeleltetése

 

Fő forgatási irány beállítása

A nyilak segítségével a keretek 0, 90, 180 és 270 fokkal elforgatott képe állítható be. OmegaCAD ELEKTRO rendszer az áramút logikai terv szerkesztése során az áramköri elemek szerkesztése során csak ezeket a forgatási irányokat engedi meg! A rendszer a keretek forgatását elvégzi a transzformációs szabályok szerint, ám ennek ellenére feltétlenül célszerű ezeket az állásokat ellenőrizni, és szükség esetén módosítani!

Kilépés

A Kilépés meghívásával a keret szerkesztő bezáródik. Ha volt módosítás az aktuális kereten, akkor a rendszer megkérdezi, hogy mentse-e. Ezzel visszatérünk a törzsadatbázis kezelés fő funkcióihoz.


Lásd még:

Elektro rendszer beállítások
Adatbázisok grafikai megjelenítése
Keretek, készülék szimbólumok megjelenése

Korlátozások/megjegyzések:

Az OmegaCAD ELEKTRO rendszer keretek adatbázisra vonatkozó korlátait lásd itt!

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site