Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Szereléshelyek elrendezési szimbólumok adattára

'Törzsadatbázisok kezelése' modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O Törzsadatbázis kezelés...

 

Nyomógomb:


Elrendezési szimbólum alatt készülékek és szereléshelyek (szekrények, relé állványok, vezénylő táblák, stb.) méretarányos rajzát értjük. Az előbbiek az elrendezési szimbólumok, az utóbbiak a szekrények adattárában tárolhatók. Elrendezési tervek készítése során egyrészt meg kell adnunk az adott szereléshelyhez tartozó elrendezési szimbólumot, amelyen azután a készülékek képei helyezhetők el. Ennek feltétele az, hogy a készülék adattárban a készülékekhez elrendezési szimbólumot válasszunk.

Az elrendezési képhez megadható a szereléshely azonosítójának, ill. a készülék tervjelének megjelenési helye és a szekrény, ill. készülék mélységi (z irányú) mérete, amelyet a rendszer a készülék szekrényben való elhelyezésekor ellenőriz. Ha a készülék mélységi mérete meghaladja a szekrény mélységét figyelmeztető jelzést kapunk.

---> ---> --->

A szekrény elrendezési szimbólumok a Szekreny.msf fájlban tárolódnak.

A szekrény elrendezési szimbólumok létrehozását, kiválasztását és módosítását megvalósító funkciók:

Aktív réteg beállítása

A szimbólumok szerkesztése során két réteg áll a rendelkezésünkre: az elrendezési és a méretezési. A kívánt réteget az ablak bal felső részén tehetjük aktívvá. Ezekre a rétegekre a felhasználó szabadon helyezhet el információkat annak figyelembevételével, hogy a méretezési rétegen elhelyezett adatok az elrendezési terven nem jelennek meg abban az esetben, ha a tervezés során úgy állítottuk be (lásd: Készülék elhelyezése a tervezett listáról)). Így valójában célszerű a méretezési réteget a méretezésre használni.

Ha a Beállítások... Háttér rétegek színe beállításban a háttér réteg eltérő szín megjelenítés be van kapcsolva, akkor a rendszer Háttér (Háttér rétegek kijelölése) megjelenítésűre állítja az elrendezési kép azon rétegét mely nem aktív! Ekkor ez a réteg a grafikus funkciókkal nem érhető el!

Ha a háttér réteg színét, megjelenését, vagy az aktív réteget megváltoztattuk, akkor a megváltozott állapotok a képernyőn csak egy újra rajzolás után látszanak.

Szimbólum kiválasztása

A parancs indítása után a szekrény elrendezési szimbólumok palettája jelenik meg. A felső sorban látható az aktuális szimbólum neve és sorszám azonosítója. Valamint hozzá rendelt keret neve. A szimbólumok palettájáról kiválaszthatjuk a módosítani kívánt szimbólumot. A jobb oldali gördítősáv a paletta lapozására, az alsó ablak a szimbólum név alapján történő kiválasztására szolgál.

A szimbólumok kiválasztására megszokott 4x4-es táblázatból történő kiválasztás mellet a gomb segítségével áttérhetünk listás kiválasztásra is. És hasonlóan, a listás kiválasztási módból visszatérhetünk a 4x4-es táblázatból történő választásra.

A listás beállításban változtathatjuk a lista egyes sorainak magasságát, vagy a szöveg összehasonlításban a kis/nagybetű azonosságát. A méretezési réteg megjelenítését.

--->

Ha a kiválasztott szekrénynek több nézete is meg van adva, akkor a kiválasztáshoz megjelenik a nézetek listája.

Az előző szimból betöltése

A funkció segítségével a szimbólum listán az aktuálisan kezelt szimbólt megelőző szimbólumra válthatunk. Ha volt módosítás az aktuális szimbólumon, akkor a rendszer megkérdezi, hogy mentse-e. Érvénytelen a funkció, ha a szimból lista első eleme az aktuális.

A következő szimból betöltése

A funkció segítségével a szimbólum listán az aktuálisan kezelt szimbólumot követő szimbólumra válthatunk. Ha volt módosítás az aktuális szimbólumon, akkor a rendszer megkérdezi, hogy mentse-e. Érvénytelen a funkció, ha a szimból lista utolsó eleme az aktuális.

Új szimbólum

A parancs segítségével a szimbólum nevének megadása után új szimbólumot szerkeszthetünk.

Mentés

A parancs segítségével az aktuális szimbólumon végrehajtott módosításokat tárolhatjuk. Csak akkor érvényes, ha a szimbólum adatain módosítottunk. Ha a szimbólum szerkesztésből úgy akarunk kilépni, hogy még nem mentettük a változásokat, a rendszer döntési kérdést tesz fel, hogy mentjük-e a módosításokat?

Bemásol

A parancs segítségével egy meglévő szimbólum rajzolatát másolhatjuk az aktuális szimbólumba úgy, hogy a meglévő kép törlődik.

Hozzáfűz

A parancs segítségével egy meglévő szimbólum rajzolatát másolhatjuk az aktuális szimbólumba a meglévő képre. A szimbólum új rajzolata az eredeti és a bemásolt szimbólum együttes képe lesz.

Átnevezés

A parancs segítségével az aktuális szimbólum nevét módosíthatjuk.

Törlés

A parancs segítségével az aktuális szimbólumot törölhetjük a palettáról.

Rendezés

A parancs segítségével az aktuális szimbólumot a palettán a kiválasztott szimbólum elé helyezhetjük.

Szimbólum csoportok...

A szimbólumok funkció szerinti csoportosítása a felhasználás során a kiválasztást teszi könnyebbé és gyorsabbá.

Lásd még: Szimbólum csoportok létrehozása

Átemelés

A parancs segítségével az átemelésre kijelölt szimbólumot az adattárba másolhatjuk.

Tervjel helye

A parancs segítségével a szereléshely tervjelének, mint feliratnak a helyét adhatjuk meg. Majd módosíthatjuk az irányát, bázispontjának helyét a szöveg pozícionálás ablakban.

Megjelenési felület

Azt a nézeti felületet rögzítjük, amellyel ez a szimbólum a 4x4-es mátrix kiválasztó listában, valamint ebbe a szerkesztő ablekba belépve megjelenik. A megjelenési felület azonos lesz a jelenleg látható nézettel.

Befoglaló méret (X,Y,Z)...

A funkció segítségével a szekrény térbeli befoglaló méretét adjuk meg.

Lásd: Térbeli befoglaló méret megadása

A Térbeli befoglaló méret megadása funkcióban nem csak a méreteket lehet megadni, hanem az újonnan bevezetett IP védettségi értéket is. Ebben a funkcióban az értéket funkcióban állíthatjuk be.


Költség/anyagkiírási adatok megadása

A szekrény szimbólokhoz anyagszámot és költségvetési/anyagkiírási adatot rendelünk. Így lehetővé vállik az anyag és költség listákban való szerepeltetése.

A szekrény szimbólokhoz az anyagszámot a menüből elérhető Anyagszám... funkcióban adhatjuk meg.

A szekrény szimbólokhoz több nézeti képet is megadhatunk. A szerkesztési terület alatt megjelenő lapozó sáv mindaddig felkínálja a Következő nézet megadási lehetőséget, amig a rendszerben arra lehetőség van. [A jelenlegi kiépítésben 12 nézet adható meg.]

Ha a Következő nézet fülre kattintunk, akkor a rendszer felveszi a következő nézetet, és a sorrendnek megfelelő nézet nevet kínálja fel az új nézet nevének megadás ablakban.

--->

A nézetek lapozó sávján jobb oldali egér gomb felengedésére megjelenő lebegő menűben lehetőségünk van a kijelölt nézet átnevezésére vagy áthelyezésére, és új nézet beszúrására.

Továbbá lehetőségünk van arra, hogy az egyik nézetet olyan egyedi tulajdonsággal lássuk el, amelyben megadhatjuk azt a területet, amelyen belül a kábelek átvezetésére alkalmas hely van. Ezt nevezzük lemez kivágásnak. A menüpontot kiválasztva megadhatjuk a lemezen belüli területet.

Nem kötelező megadni, hogy a nézetek között melyik lehet az, ahol a lemez kivágási terv ténylegesen elkészül. Ha megadjuk, akkor a szekrény valamennyi felhasználási helyén már adott lesz. Egyébbként szekrényenként egyedileg kell megadni, minden egyes felhasználási helyen!

---> --->

Lásd: Elektro rendszer beállítások


Szekrény adatbázis...

A parancs segítségével az aktuális adatbázisra vonatkozó információkat kaphatunk. Lásd: Információk az adatállományokról.

Alap grafikus funkciók

Szimbólum rajzolatának megszerkesztéséhez valamennyi alap grafikus funkció elérhető és használható. Ezek működése és kezelése megegyezik az alap grafikus rendszerben ismertetettel.

Megjelenítés
Beállítások
Szerkesztés
Módosítás
Lekérdezés
Blokk

Kilépés

A Kilépés meghívásával a szimbólum szerkesztő bezáródik. Ha volt módosítás az aktuális szimbólumon, akkor a rendszer megkérdezi, hogy mentse-e. Ezzel visszatérünk a törzsadatbázis kezelés fő funkcióihoz.


Lásd még:

Elektro rendszer beállítások
Adatbázisok grafikai megjelenítése
Elrendezési szimbólok megjelenése

Korlátozások/megjegyzések:

Az OmegaCAD ELEKTRO rendszer szekrény elrendezési szimbólum adatbázisra vonatkozó korlátait lásd itt!

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site