Az OmegaCAD ENGINEER tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Áramútterv fedőlap tervezés, működési blokkvázlat készítés

"Áramútterv fedőlap tervezés" modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O

Áramút FEDŐlap tervezés

Fedőlap tervezés

Védelmi/irányítástechnikai készülék szerkesztése

Szerszámos:

A paranccsal védelmi, irányítástechnikai készüléket helyezhetünk el a működési blokkvázlat tervlapokon. Ezzel az egy funkcióval lehetőségük van elvi, azonosítatlan védelmi, irányítástechnikai készüléket, azonosított védelmi, irányítástechnikai készüléket, valamint konkrét készülék típust hozzárendeléssel ellátott védelmi, irányítástechnikai készüléket. Az egyes készülékekhez a funkció listából válszthatunk konkrét, a készülékhez tartozó funkciókat. Az azonosított készülékeket több helyen is megjeleníthetjük a tervlapokon. A különböző megjelenési helyeken nem szükséges a készülékekhez tartozó valamennyi funkció megjelenítése. A készülékeken belül az egyes megjelenési helyen funkciónként állíthatjuk be, hogy az adott funkció az adott helyen látszik-e vagy sem.

A funkció meghívása után, a szálkereszten megjelenő sematikus ábra tetszőleges helyen elhelyezhető a terven.

Készülék bal alsó sarok pontjának kijelölés: [ESC=Kilépés!]

A védelmi és irányítástechnikai készülékek szerkesztése során a készülék részek bal alsó sarka lesz mindig a referencia pont. Ehhez a ponthoz képest fog a készülék részt megjelenítő téglalap jobbra és felfelé méretet változtatni. Az elhelyezési pont megadása után az alábbi ablak jelenik meg:

---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> --->

Az ablak megjelenése után, elkezdhetünk létrehozni egy teljesen új védelmi, irányítástechnikai készüleket. Ezt könnyedén megtehetjük ha az gombra kattintunk.'Új funkció' választása esetén a megjelenő ablakban, a megadott módon válogathatjuk össze a szükséges funkciókat.

A funkció lista kezelése megegyezik az azonosított készülékek funkcióinak kezelésével, kivéve azzal, hogy itt nem lehet már korábban elhelyezett funkciók a listán, tehát bármelyiket szabadon törölhetjük, és e miatt nincs korábbi elhelyezésre utaló visszajelzés, és az elhelyezésre vonatkozó kijelölés, hiszen valamennyi funkció amelyet a listára felveszünk, elhelyezésre kerül.

Lehetőség van új, vagy már meglévő azonosított készüléket is megadnunk a gombra kattintva. Ekkor megjelenik előttünk a lista a korábban elhelyezett azonosított készülékekről. Valamint azok az ezközök, amellyel az azonosított készülék tulajdonságait kezelni tudjuk. Bármikor visszaterhetünk az elvi készülékek megadáshoz a gombbal.

A funkció segítségével lehetőségünk van elvi, azonosítatlan védelmi, irányítástechnikai készülék megadására és az azonosított, konkrét típussal is ellátott védelmi, irányítástechnikai készülék megadásra is. Egy terv készítése közben rendszerint a két lehetőség közül csak az egyik lesz elsődleges a munkánk során, ezért az alábbi kapcsolóval beállíthatjuk a munkánkhoz legjobban illő működési módot, mellyel a leggyorsabban tudunk dolgozni.

Az elvi készülék megadása ablak jelenik meg elsőre!

Ha ezt opciót jelöljük meg, a legközelebbi új védelmi, irányítástechnikai készülek megadása során elsőre mindig az elvi készülék megadása ablakot fogja tartalmazni.

Azonnal az azonosított készülék megadása ablak jelenik meg!

Ha ezt opciót jelöljük meg, a legközelebbi új védelmi, irányítástechnikai készülek megadása során azonnal az azonosított készülekeket megadása ablakot fogja tartalmazni.

Azonosított készülékre váltás

Megjelenik az azonosított készülékek adatait kezelő ablak. Ebben beállíthatjuk a készülék azonosítót, konkrét készülék típust és névleges adatott rendelhetünk hozzá. Továbbá összeállíthatjuk a készülék védelmi és irányítástechnikai funkcióit.

---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> --->

A védelmi és irányítástechnikai készülék grafikus képe az adatok megadása során a kijelölési helyen az aktulális állapotnak megfelelően folyamatosan változik.

Készülék funkciója

A párbeszédpanelen a készülék rendeltetésére, funkciójára utaló rövid leírás, megjegyzés szöveg adható meg.

Az adatbeviteli szerkesztő ablak mellett elhelyezett gomb segítségével a felhasználó sablonba tárolhatjuk, gomb segítségével a sablonból törölhetjük az ablak tartalmát! A gomb segítségével a felhasználói sablonban eltárolt szövegekből választhatunk!

Tervjel megadása

A készülék megadási ablakba belépve a rendszer a készülékhez terven használt tervjelek listáján az első tervjelhez rendelt következő tervjel sorszámot adja.

Lásd: Következő tervjel-sorszám elfogadása

A bal felső sarokban megjelenő tervjelek közül bármelyikre rámutatva, a terven már meglévő tervjelek közül választhatunk.

Lásd: Tervjel választása áramút tervben meglévőből

Új tervjel és sorszám megadása

A tervjel és tervjel sorszám gombokkal beállíthatjuk a kívánt tervjelet és tervjel sorszámot.

Lásd: Tervjel - sorszám megadása billentyűzetről

Elhelyezés szereléshelyének megadása

A 'Szereléshely:' csoportban láthatjuk, hogy az elhelyezendő egyvonalas készülék mely szereléshely/(panel) egységen lesz elhelyezve. A gomb segítségével beállíthatjuk a kívánt szereléshelyet. (Lásd: Szereléshely kijelölése). Ha meglévő készüléket jelölünk ki, akkor a rendszer ellenőrzi a szereléshelyet.

Ha a készülék már más helyen is elhelyezett a védelmi blokkvázlat terven, vagy az áramút terven is felhasznált, akkor a szereléshely itt nem módosítható!

Készülék költség kódjának megadása

Az ablakban megadhatjuk a készülék költség kódját.

Lásd: Új/Meglévő/Felhasznált/Bontandó/Cserélendő költség adatok megadása

Készülék típus megadása

A gombbal megadhatjuk a készülék típusát, névleges adatát: (Lásd: Készülék típus megadása)

Az új készülék típusát a mezőben láthatjuk.

Ha a készülék már más helyen is elhelyezett a védelmi blokkvázlat terven, vagy az áramút terven is felhasznált, akkor a típus itt nem módosítható!

Készülék típus visszavonása

A funkcióval a már típussal rendelkező készülék típusát állíthatjuk vissza típus nélkülire. Csak akkor érvényes a gomb, ha az új készüléknek már van típusa.

Ha a készülék már más helyen is elhelyezett a védelmi blokkvázlat terven, vagy az áramút terven is felhasznált, akkor a típus itt nem módosítható!

A 'Készülék funkciói:' ablakban új funkciókat rendelhetünk a készülékhez. Vagy törölhetjük, rendezhetjük a már meglévő funkciókat. Megadhatjuk, hogy a készülék adott helyén a funkció megjelenjen-e.

Új funkcó hozzáadása a listához

Új funkciót adhatunk meg a készülékhez a meglévő funkció adatbázisból kiválasztva.

A funkció adatbázisból kiválasztott funkció a készülékbe való elhelyezés esetén teljes tartalmával beépül a készülék példányba. Ez azt jelenti, hogy a forrás törzsadat funkció listának a megváltoztatása semmilyen későbbi hatással nincs a készülékek meglévő, már beépített funkcióira. A hozzáadott új funkció szabadon rendezhető, törölhető, mivel még nem szerepel a tervrajzon. Az újonnan a készülékhez rendelt funkciók alapértelmezés szerint a készülék részhez elhelyezéshez 'Kijelölve' állapotú lesz.

A készülék funkcióinak kijelölése elhelyezésre

A funkció lista minden elemének utolsó 'Kijelölve' oszlopánban lévő jelzi, ha a készülék adott helyén a funkció beépitése bevan kapcsolva. Ha kivan kapcsolva a beépitése akkor a jel látható. Csak azok a funkciók jelennek meg a készülékben amelyek mellett a jel látható. Azonban később ha módosítjuk a készüléket megjelennek a funkció listán a nem beépített funkciók is.

Csak azok a funkciók jelennek meg a készülékben amelyek mellett a jel látható. Azonban később ha módosítjuk a készüléket megjelennek a funkció listán a nem beépített funkciók is, ahol egy kattintással beépíthetőek.

A funkció kijelölése megváltoztatható a kiválasztott funkció területe fölött a bal oldali egérgomb dupla kattintásával is.

A készülék funkcióinak törlése a listáról

Az azonosított készülék már korábban elhelyezett funkciónak törlésére nincsen lehetőségünk új készülék, készülékrész elhelyezése során. Kijelölhetjük melyiket nem szeretnénk beépitni, de törölni csak az újjonan hozzáadott funkciókat tudjuk.

'Delete'

A készülék funkció törlése végrehajtható a billentyűzet 'Delete' gombjának megnyomásával is a fenti feltételek szerint.

A készülék funkció törlése végrehajtható a lista ablakban a bal, vagy a jobb oldali egérgomb folyamatos lenyomása melletti mozgatással is. Ehhez a kurzort a lista ablakon kívülre kell mozgatni. Ezt a megjelenő "szemetes" kurzor jól láthatóan jelzi számunkra! Ha ilyen helyzetben engedjük fel az egérgombot, a kiválasztott lista sort törli a rendszer a fenti feltételek szerint.

A készülék funkcióinak rendezése

A gomb megnyomására az alábbi ablak jelenik meg:

A megfelelő beállítások elvégzése után, a Rendben gombra kattintva a lista rendezése megtörténik.

A rendezés végrehajtható a készülék funkció ablakban a bal, vagy a jobb oldali egérgomb folyamatos lenyomása melletti mozgatással is. Ha érvényes lista sor fölött engedjük fel az egérgombot, a kiválasztott lista sort, a sor elé helyezi át a rendszer.

Funkció lista lebegő menüje

A kiválasztott funkció területe fölött a jobb oldali egérgomb felengedésére, az alábbi lebegő menü jelenik meg a kurzor mellett:

Így a leggyakoribb változástatások még gyorsabban, kézenfekvőbben végrehajthatóak. A Funkció módosítása és a Funkció törlése csak az újjonan beépített funkciókban alkalmazható. Azoknak az azonosított készülékek funkciói se nem törölhetők se nem módosíthatóak, amelyek már más helyen megjelenítettek, azzaz nem újak.

Funkció kijelölése

A készülék funkcióin a törlés rendezés, kijelölés elhelyezésre műveletek egyszerre több funkción is végrehajthatók. Egyszerre több funkciót jelelölhetünk ki a következő módon:

- Egyszerre több különböző funkciót is kijelölhetünk, amennyiben a következő kiválasztott funkció területe fölött a bal oldali egérgomb lenyomása mellett, a Ctrl gombot is lenyomva tartjuk.

- Egymás után sorban következő funkciókat is kijelölhetünk egyszerre, amennyiben a következő kijelölt funkció területe fölött a bal oldali egérgomb lenyomása mellett, a Shift gombot is lenyomva tartjuk. Ebben az esetben, a két funkció közötti összes funkció ki lesz jelölve!

Grafikai kép szerkesztése:

A védelmi/irányítástechnikai készülék megjelenési formáját a blokkvázlatokon az alábbi kapcsolók segítségével módosíthatjuk.

Vízszintes irányú és Függőleges irányú készülék doboz szerkesztés a kapcsoló ki/be kapcsolásával állítható. Új elem szerkesztésekor más irány nem adható meg. A már elhelyezett készülék dobozok a grafikus szerkesztő eszközök segítségével bármilyen irányba forgathatóak.

Tükrözés kapcsoló be kapcsolásával a készülék dobozok az alap helyzethez képest az 'X' tengelyre tökrözötten kerülnek megszerkesztésre. Azzaz a funkciók kerülnek a felső oldalra, míg a legalsó részbe a készülék funkció megnevezés. Ez a készülék funkcióinak a felülről való megközelítését teszi lehetővé a működési kapcsolatok vonalaival.

Funkciók két sorban elhelyezve kapcsoló be kapcsolásával a készülék dobozokban a funkciók két sorban kerülnek elhelyezésre. Ez összetettebb készülékek esetén helytakarékos szerkesztést tesz lehetővé.
Ha a készülék funkciók egysorban való elhelyezése kevesebb helyet vesz igénybe, mint a készülék azonosítók szöveges felírása, akkor a kapcsoló hatástalan. Ilyen esetben nem jelent hely megtakarítást a két soros funkció elhelyezés.

vagy

Védelmi/irányítástechnikai készülékek könyvtára

Védelmi/irányítástechnikai készülékek adatait könyvtárba tárolhatjuk. A könyvtárban tárolt készülékekkel kényelmesen és gyorsan adhatjuk meg az új készülékek adatait.

IEC 61850 készülék betöltése a könyvtárból
A funkció segítségével a kijelölt készülék adatait tölthetjük fel egy könyvtárban elhelyezett készülék adatatival. A meglévő készülék adatait a könyvtári elem felülírja.

IEC 61850 készülék elhelyezése a könyvtárba
A funkció segítségével a tervezés során összeállított készüléket könyvtárba helyezhetjük.

Kilépés az aktuális ablakból a készülék elhelyezése nélkül.

Kilépés az aktuális ablakból a készülék elhelyezésével.


Lásd:

Védelmi/irányítástechnikai készülék módosítása...

Védelmi/irányítástechnikai készülék törlése...

Védelmi/irányítástechnikai készülékek lista...

Készülék funkció megadása...
Funkció lista kezelése...

Funkció jelmagyarázat táblázat készítése...


Korlátozások/megjegyzések:

Az azonosított készülékek funkciói törlésére és módosítására nincsen mód újbóli elhelyezésük előtt!

Az OmegaCAD ENGINEER rendszerben az adatbeviteli szerkesztő ablak mellett elhelyezett gomb segítségével a felhasználó sablonba tárolhatjuk, gomb segítségével a sablonból törölhetjük az ablak tartalmát! A gomb segítségével a felhasználói sablonban eltárolt szövegekből választhatunk!

Az OmegaCAD ENGINEER rendszer Védelmi és irányítástechnikai készülékekre vonatkozó korlátait lásd itt!

A szerkesztés közben a rajzi területen megjelenő minta rajz rajzolati színét a Beállítások... Rendszer színek beállítása funkcióban lehet változtani. A minta rajz grafika színét a Módosítás után eltűnő elem színe határozza meg. A minta rajz háttér aláfestést pedig a Módosítással érintett elem színe szín jeleníti meg.

Miután a funkció adatbázisból egy funkciót a készülékben elhelyeztük, az teljes tartalmával beépül a készülék példányba. Ez azt jelenti, hogy a forrás törzsadat funkció listának a megváltoztatása semmilyen későbbi hatással nincs a készülékek meglévő, már beépített funkcióira!!!

Az OmegaCAD ENGINEER rendszer a védelmi/irányítástechnikai készülékekhez rendelhető funkció szövegeket a 'x:\V10.x..\OmegaWin32\UserSettings\EngineerFunctions.Ini' állományban tárolja.

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site