Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Elrendezés felépítés megadása

'Törzsadatbázisok kezelése' modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O Törzsadatbázis kezelés...

 

Nyomógomb:


Megváltozott a készülékekhez tartozó elrendezési (díszpozíciós) kép megadásának a módja. A továbbiakban a készülék típusokhoz tartozó névleges adatoknak önálló elrendezési képet lehet megadni. A megadott elrendezési kép lehet egy hivatkozás a készülék adatbázishoz tartozó elrendezési szimbólum adatbázis egy elemére, vagy közvetlenül a készülék típushoz, vagy a névleges adathoz szerkesztett elrendezési kép. Ez utóbbi megoldás akkor lehet célra vezető, ha a készülék adatbázis egyes elemeinek az elrendezési képe rendre eltér, azaz nincsenek ismétlődő elemek. Ha a létesítményi adatbázisunkban az elrendezési képeket közvetlenül az elemhez adjuk meg, akkor a tervek másolásakor, vagy átemelés esetén nem kell külön gondoskodni az elrendezési képhez tartozó szimbólum másolásáról. Gyártói készülék adatbázis esetén, ha az adatbázisban a készülék elrendezési képe az elrendezési szimbólum táblára mutat, akkor a gyártói készülék adatbázissal azonos nevű elrendezési szimbólum adatbázisnak is rendelkezésre kell álnia.

Elsőként azt kel megadnunk, hogy az elrendezési kép a típushoz, vagy az aktuálisan kijelölt névleges adatához tartozik-e. Ha a típushoz adjuk meg, akkor valamennyi névleges adathoz is tartozik, amelynek nincs önálló elrendezési képe megadva!

Az elrendezési kép forrása:

Típushoz szerkesztek!

Ha ez van megjelölve, akkor a megadott elrendezési kép a típushoz és valamennyi névleges adthoz is tartozik, amelynek nincs önálló elrendezési képe megadva.
Az elrendezési kép forrása lehet a készülék adatbázishoz tartozó elrendezési szimból táblából választott szimbólum képe, vagy közvetlenül a típushoz szerkesztett kép.

Típushoz szerkesztett kép

Itt mindig megjelenik annak a készüléknek a típusa, amelyhez az elrendezés adatokat megadjuk. Ha nem a típushoz adjuk meg a képet, akkor a típus azonosító szürke színnel jelenik meg: DIL-K15

A fubkcióba lépve egy grafikus szerkesztő felületen állíthatjuk össze a típushoz közvetlenül tartozó képet. A grafikus felület funkció azonosak az elrendezési szimbólum szerkesztési funkciókkal. Lásd: Készülék elrendezési szimbólumok

Ha a típushoz szerkesztett kép tartozik, akkor ezzel a funkcióval meg lehet szüntetni. Ha csak egyszerüen a hozzárendelést változtatjuk meg, akkor a kép grafikus tartalma nem törlődik. Csak az új hozzárendelésnek megfelelően más kép fog megjelenni. Ezzel a funkcióval a grafikus tartalom is törlődik. Nem foglal feleslegesen helyet a továbbiakban az adatbázisban. Ezért a törléshez megerősítési kérdés is tartozik. Csak akkor érvényes, ha ez az opció van kijelölve és tartozik hozzá grafikus tartalom is.

Típushoz rendelt szimbólum

Ebben a szerkesztési állapotban a típus elrendezési képét egy a Készülék elrendezési szimbólumok közül választott elem képe lesz. (Korábbi verziókban ez az alapértelmezett állapot.)

A nyomógomb segítségével a Készülék elrendezési szimbólumok adattár-ból új elrendezési szimbólumot választhatunk a Szimbólum kiválasztása funkcióval.

A funkcióval a már korábban típushoz rendelt elrendezési szimbólum kijelölését szüntetjük meg. Csak akkor érvényes, ha van már hozzárendelés.

Névleges adathoz szerkesztek!

Ha ez van megjelölve, akkor a megadott elrendezési kép csak az aktuálisan kijelölt névleges adathoz tartozik.
Az elrendezési kép forrása lehet a készülék adatbázishoz tartozó elrendezési szimból táblából választott szimbólum képe, vagy közvetlenül a névleges adathoz szerkesztett kép.

Névleges adathoz szerkesztett kép

Itt mindig megjelenik annak a névleges adat, amelyhez az elrendezés adatokat megadjuk. Ha nem a névleges adathoz adjuk meg a képet, akkor a névleges adatok szürke színnel jelennek meg:
Un=110V, AC/DC=DC, Érintkező=3záró

A fubkcióba lépve egy grafikus szerkesztő felületen állíthatjuk össze a névleges adathoz közvetlenül tartozó képet. A grafikus felület funkció azonosak az elrendezési szimbólum szerkesztési funkciókkal. Lásd: Készülék elrendezési szimbólumok

A készülék elrendezési képek szerkesztését támogató funkciók:

Aktív réteg beállítása

Az elrendezési képek szerkesztése során két réteg áll a rendelkezésünkre: az elrendezési és a méretezési. A kívánt réteget az ablak bal felső részén tehetjük aktívvá. Ezekre a rétegekre a felhasználó szabadon helyezhet el információkat annak figyelembevételével, hogy a méretezési rétegen elhelyezett adatok az elrendezési terven nem jelennek meg abban az esetben, ha a tervezés során úgy állítottuk be (lásd: Készülék elhelyezése a tervezett listáról). Így valójában célszerű a méretezési réteget a méretezésre használni.

Ha a Beállítások... Háttér rétegek színe beállításban a háttér réteg eltérő szín megjelenítés be van kapcsolva, akkor a rendszer Háttér (Háttér rétegek kijelölése) megjelenítésűre állítja az elrendezési kép azon rétegét mely nem aktív! Ekkor ez a réteg a grafikus funkciókkal nem érhető el!

Ha a háttér réteg színét, megjelenését, vagy az aktív réteget megváltoztattuk, akkor a megváltozott állapotok a képernyőn csak egy újra rajzolás után látszanak.

Mentés

A parancs segítségével az aktuális elrendezési képen végrehajtott módosításokat tárolhatjuk. Csak akkor érvényes, ha van módoítás. Ha a szerkesztésből úgy akarunk kilépni, hogy még nem mentettük a változásokat, a rendszer döntési kérdést tesz fel, hogy mentjük-e a módosításokat?

Bemásol

A parancs segítségével egy meglévő elrendezési kép rajzolatát másolhatjuk az aktuális elrendezési képbe úgy, hogy a meglévő kép törlődik.

Hozzáfűz

A parancs segítségével egy meglévő elrendezési kép rajzolatát másolhatjuk az aktuális elrendezési képhez. Az elrendezési kép új rajzolata az eredeti és a bemásolt kép együttese lesz.

Tervjel helye

A parancs segítségével a készülék, ill. a szereléshely tervjelének, mint feliratnak a helyét adhatjuk meg. Majd módosíthatjuk az irányát, bázispontjának helyét a szöveg pozícionálás ablakban.

Takarási felület téglalappal

A parancs a takarási felületet jelképező téglalap kijelölésére szolgál. Ez az a felület, melyet a készülék a szerelőlapon elfoglal, kitakar. Ez az a felület továbbá, amelyet a készülék az elrendezési terven a sorkapocs lécen elfoglal.
A szerkesztési folyamat a Téglalap [q] funkcióval azonos.

Takarási felület pontokkal

A parancs a takarási felületet jelképező felület megadására szolgál. Ez az a felület, melyet a készülék a szerelőlapon elfoglal, kitakar. Ezzel a funkcióval a felületet határolóvonal sarokpontjait adhatjuk meg bonyolultabb takarás esetén.
A szerkesztési folyamat a Vonal [v] funkcióval azonos.

Megjelenési felület

Azt a nézeti felületet rögzítjük, amellyel ez a szimbólum a 4x4-es mátrix kiválasztó listában, valamint ebbe a szerkesztő ablekba belépve megjelenik. A megjelenési felület azonos lesz a jelenleg látható nézettel.

Felfogatási pontok

A parancs segítségével a készülék felfogatási pontjainak helyét adhatjuk meg. Meglévő felfogatási pont kijelölése esetén a pont törlődik. A megadható pontok száma maximálisan 8.

Befoglaló méret (X,Y,Z)...

A funkció segítségével a készülék térbeli befoglaló méretét adjuk meg.

Lásd: Térbeli befoglaló méret megadása

A Térbeli befoglaló méret megadása funkcióban nem csak a méreteket lehet megadni, hanem az újonnan bevezetett IP védettségi értéket is. Ebben a funkcióban az értéket funkcióban állíthatjuk be.

Alap grafikus funkciók

Az elrendezési kép rajzolatának megszerkesztéséhez valamennyi alap grafikus funkció elérhető és használható. Ezek működése és kezelése megegyezik az alap grafikus rendszerben ismertetettel.

Megjelenítés
Beállítások
Szerkesztés
Módosítás
Lekérdezés
Blokk

Kilépés

A Kilépés meghívásával az elrendezési kép szerkesztő bezáródik. Ha volt módosítás az elrendezési képen, akkor a rendszer megkérdezi, hogy mentse-e. Ezzel visszatérünk a Elrendezés szimbólum megadása fő funkcióhoz.

Ha a névleges adathoz szerkesztett kép tartozik, akkor ezzel a funkcióval meg lehet szüntetni. Ha csak egyszerüen a hozzárendelést változtatjuk meg, akkor a kép grafikus tartalma nem törlődik. Csak az új hozzárendelésnek megfelelően más kép fog megjelenni. Ezzel a funkcióval a grafikus tartalom is törlődik. Nem foglal feleslegesen helyet a továbbiakban az adatbázisban. Ezért a törléshez megerősítési kérdés is tartozik. Csak akkor érvényes, ha ez az opció van kijelölve és tartozik hozzá grafikus tartalom is.

Ezzel a funkcióval azt tudjuk áttekinteni, hogy a típushoz tartozó névleges adatokhoz milyen elrendezési kép hozzárendelés van. A listában valamennyi névleges adat szerepel, így nem kell a típus valamennyi névleges adatát felkeresni, hogy átlássuk a hozzárendeléseket.

Névleges adathoz rendelt szimbólum

Ebben a szerkesztési állapotban a névleges adat elrendezési képe egy a Készülék elrendezési szimbólumok közül választott elem képe lesz.

A nyomógomb segítségével a Készülék elrendezési szimbólumok adattár-ból új elrendezési szimbólumot választhatunk a Szimbólum kiválasztása funkcióval. Ez a szimbólum jelenik meg a névleges adathoz.

A funkcióval a már korábban típushoz rendelt elrendezési szimbólum kijelölését szüntetjük meg. Csak akkor érvényes, ha van már hozzárendelés.

Lásd:
Készülék elrendezési szimbólumok adattára

Korlátozások/megjegyzések:

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site