Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Mező másolása

'Létesítmények kezelése' modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O Létesítmények kezelése...

Nyomógomb:


A parancs segítségével az aktuális mező adatállományába bemásolható egy másik - akár más létesítményhez tartozó - mező adatállománya. A másolás az aktuális mező adatait felülírja, így a másolás csak megjelenített mezőben végezhető el.

A parancs indítása után a megjelenik a munkaterületen lévő létesítmények listája. Ki kell választani a forrás létesítményt és azon belül a másolandó mezőt. A másolandó mező kijelölése után elindul a folyamat:

A másolás során a rendszer a másolt mezőből kigyűjti a szereléshely listából a mező hivatkozásokat, azaz azokat a mezőket, amelyekhez szereléshely van rendelve. Az érintett mezőket az alábbi listán jeleníti meg. A mezőket megjelenítő színeknek információ tartalmuk van, melyet az ábra magyarázó szövegei tartalmaznak.

A mezőlistán a következő jelek találhatók:

Ezt a mezőt másoljuk.

Ezek a másolt létesítmény mezőjének a kísérő mezői. Azok a kísérő mezők, melyekhez a másolt mező szereléshelyei tartoznak. Az így jelölt kísérő mezőknek mind a két létesítményben azonos az alfanumerikus azonosítójuk, és azonos sorszámú mezőben vannak bejegyezve!

Ezek a másolt létesítmény mezőjének a kísérő mezői. Azok a kísérő mezők, melyekhez a másolt mező szereléshelyei tartoznak. Az így jelölt kísérő mezőknek a két létesítményben eltérő az alfanumerikus azonosítójuk, és eltérő sorszámú mezőbe vannak bejegyezve.

Ezek a másolt létesítmény mezőjének a kísérő mezői. Azok a kísérő mezők, melyekhez a másolt mező szereléshelyei tartoznak. Az így jelölt kísérő mezők csak a forrás létesítményben vannak megadva!

'A kísérő mezők bejegyzése a létesítménybe' kapcsoló bekapcsolásával ezek a mezők megjelenített opcióval bejegyzésre kerülnek a létesítménybe!

'A kábel kezdő sorszámok másolása' kapcsoló bekapcsolásával a kísérő mezők kábel kezdő sorszámait átmásolja a rendszer!

Az egyes mezőhöz tartozó információs sorokban a -> jelek előtt, az [...] jelek között a forrás mező kábel kezdő sorszáma látható. A -> jel után láthatjuk, hogy a mező milyen sorszám alá kerül bejegyzésre, milyen az alfanumerikus azonosító. Az utolsó [...] jelek között a cél mező kábel kezdő sorszáma látható. Ha a kábel kezdő sorszámok piros betűvel jelenek meg, akkor azok a forrás és cél helyen eltérőek!

A másolás folyamán a rendszer a másolt mező szerelési helyeit - a 'Mezők megfeleltetése' panelon megjelenített adatoknak megfelelően - az itt látható mezőkhöz rendeli.

A másolás folyamán a rendszer a másolt mező kábeleit - a 'Mezők megfeleltetése' panelon megjelenített adatoknak megfelelően - az itt látható mezőkhöz rendeli. A kábelek mezőkhöz rendelését a rendszer elvégzi az áramút tervlapokon és a kábel nyilvántartásokat tartalmazó listákon is!

Mező másolása másik létesítményből

Ha a mező másolás másik létesítményből történik, akkor a létesítmény adatbázisok lehetséges eltérése miatt a bemásolt mezőben adatbázis hibák keletkezhetnek. Ezeket a hibákat a mező másolása után egyedi szerkesztési eljárásokkal szüntethetjük meg. Ha sok eltérési pont található, akkor ez hosszadalmas és fáradságos munka. A V7.44 változattól lehetséges, hogy a forrás mezőben található azon adatbázis elemek, amelyek nem, vagy nem ugyanolyan módon megszerkesztetten található a cél létesítmény adatbázisban, azokat a rendszer átemelje a cél létesítmény adatbázisába, és a szükséges átvezetéseket korrigálja!

Az automatikus átemelés során a rendszer az adatbázisok összehasonlítására csak azokat az adatokat tudja használni, amelyeket a terv építése során megadtunk! Ha valamely elemnek, készüléknek a valóságban teljesen azonos a funkciója, a rendszer csak akkor fogja tudni azonosnak tekinteni őket, ha mind a forrás és a cél létesítményi adatbázisban teljesen azonosan van megadva!!!

Ha az azonos elemek megadásában eltérés van, akkor a rendszer azt más elemnek tekinti, és átemeli a forrás adatbázisból!! Ez ugyan kényelmes megoldás, mert sok aprólékos "kézi" szerkesztéstől kíméli meg a rendszer a felhasználót, de tudni kell azt, hogy ezzel az adatbázis egyre áttekinthetetlenebb lesz!

Ha a mező másolása során elvégeztetjük a rendszerrel az adatbázis elemek átemelését, akkor a cél létesítmény adatbázisa a másolt mező és a másolt létesítmény adatbázisának függvényében módosulni, bővülni fog! Ez a másolás végrehajtása után nem vonható vissza! (Kivéve, ha előtte nem végeztünk teljes létesítmény mentést, majd utána vissza töltést a munkaterület re.)

Ezért a rendszer a másolás során az adatbázisok összehasonlítása előtt a következő döntés elé állít bennünket:

Ha nem végeztetjük el az adatbázis ellenőrzést és a szükséges elemek átemelését, akkor használjuk az elemzések modul Ellenőrzés funkcióját az adtok ellenőrzésére! Az eltéréseket egyedi szerkesztésékkel korrigáljuk!

Ha másolt mező sorkapocs listája tartalmaz sorkapcsot valamely 'Gyártói' sorkapocs adatbázisból, akkor a Típus átemelés funkció nem hajtható végre ezekre a 'Gyártói' sorkapcsokra. A 'Gyártói' adatbázisok esetében fontos hogy valamennyi elem a tartozékaival és az összerendeléseivel együtt az adatbázisban legyen! Ezért megjelenik az alábbi figyelmeztető ablak, amely tartalmazza azon gyártók listáját, amelyből használatban van sorkapocs.

A 'Gyártói' sorkapocs adatbázisok esetében Típus átemelés funkció helyett az a gyártók teljes kínálatát a tervezéshez szükséges összes adatával együtt tölti be az adatbázisunkba. Lásd: , ,

Ha elvégeztetjük az adatbázis ellenőrzést és a szükséges elemek átemelését, akkor a rendszer betölti az adatbázisokat, és a másolt mezőben található valamennyi elemet megkeresi a cél adatbázisban.

A készülékeket először típusnév alapján keresi. Ha a típusnév alapján nem talál típust a cél adatbázisban, akkor a készülék típust átemeli a rendszer. Az új típust, ha lehet a cél adatbázisban ugyanolyan fa szerkezetben tárolja, ha ezeket sem találja, akkor a fa szerkezet elemei is átemelésre kerülnek! (Főcsoport, csoport, készülék....) A típus átemelés során az áramút szimbólumok is ellenőrzésre kerülnek. A szimbólumok azonosítása is a szimbólum nevek alapján történik. Ha azonos funkciójú szimbólumnak a két adatbázisban nem azonos a neve, akkor azt a rendszer a cél adatbázisban nem találja és átemeli. Az áramút szimbólumok azonosságához még a hozzájuk rendelt keretek azonosságának is meg kell lenniük. Ezeket is a keret nevek alapján azonosítja a rendszer. Ha nem talál azonos nevűt, vagy eltérés van, akkor a rendszer megpróbál keresni a szimbólumhoz olyan keretet a cél adatbázisban, amellyel azt helyettesíteni lehet. (A keretnek ugyanannyi csatlakozási pontjának kell lennie és a csatlakozási pontoknak ugyanazon a pozíción kell elhelyezkedniük. A takarási felületeknek is azonosnak kell lenniük! A tervjel felirat, a csatlakozási pont azonosító feliratok és a referencia hivatkozás felirat pozícionálása már lehet eltérő!) Ha nincs keret amely megfelel, akkor az is átemelésre kerül. Így van ez akkor is, ha van azonos nevű keret, de a belső eltérések miatt nem egyenértékűek. Ha azonos nevű elem belső felépítési eltérés-(ek) miatt kerül átemelésre a neve kiegészítésre kerül egy "*" karakterrel.

Ha a cél adatbázisban van azonos nevű készülék típus, de az őket felépítő szimbólum készlet eltér, akkor a típus név kiegészítésre kerül egy "*" karakterrel és átemelésre kerül.

A mező másolás során végrehajtott adatbázis műveletekről napló fájl készül, melyet a másolás befejeztével a rendszer a beállított szövegszerkesztővel meg is nyit. OmegaCAD ( Rendszer beállítások / Szövegszerkesztő beállítása 'A szöveges listák kezelésre kijelölt szerkesztő') A napló fájl neve: FieldCopy.txt, mely a cél mező könyvtárában helyezkedik el.

Nagyon eltérő adatbázisok esetén sok készülék típus megismétlődhet! Ez különösen igaz akkor, ha a létesítménybe több különböző más létesítményből másolunk mezőket!

A másolás befejeztével a létesítményi adatbázisok közötti eltéréseket ellenőrizhetjük a Tervek automatikus kiértékelése modul Ellenőrzés funkciójával! Ha az adatbázisok közötti eltéréseket a rendszer automatikus átemeléssel meg tudta szüntetni, akkor nem lesz hiba az ellenőrzés során!


Korlátozások/megjegyzések:

A másolandó mező kijelölése során a mező lista alatt a következő rendszer üzenetek lehetségesek, amelyek a másolás végrehajtását nem teszik lehetővé:
"Nincs másolható mező!"
"Megjelenített mező nem másolható!"
"Mezőbe a létesítmény közös tervek nem másolhatók!"
"Mezőbe a létesítmény közös tervek nem másolhatók!"
"Nem konvertálható létesítményből NEM lehet mezőt másolni!"

A mező másolása csak ekkor lehetséges:
"A mező másolásra kijelölt!"

A mező bemásolásánál gondot okozhat az, ha a mező nem abból a létesítményi adattárból lett felépítve, amely az aktuális (cél) létesítményhez tartozik!

Ha a másolás elindult, az a 'Mezők megfeleltetése' panel megjelenésekor sem szakítható félbe!

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site