Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Készülékek

'Áramútterv logikai tervezés' modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O Áramút LOGIKAI tervezés


Az egyes készülékrészeket a neki megfelelő áramút rajzjelekkel, áramutas szimbólumokkal, vagy bonyolult készülékek esetén csatlakozópontokkal ellátott úgynevezett doboz rajzolattal ábrázolhatjuk.

A szimbólum felépítést az áramutas szimbólum adatbázisból választott szimbólumokból állíthatjuk össze a készülék adatbázis szimbólum felépítés összeállító funkciójában.

A szimbólum készülékre minta elhelyezve a terven.

A doboz felépítést a készülék adatbázis doboz felépítés összeállító funkciójában adjuk meg.

A doboz készülékre minta elhelyezve a terven.

E szerint a készüléket felépíthetjük szimbólumokból, dobozokból vagy bonyolult típusok esetében mindkettőt felépítést használhatjuk. Ekkor a készüléket vegyes felépítésünek nevezzük. A szimbólum felépítésű készülékrész azonosítása a szimbólum készülék megadás ablakban történik. Míg a doboz felépítésű készülékrész azonosítása a doboz készülék megadása ablakban történik. A két ablak a szimbólum kiosztó illetve a doboz kapocspont kiosztó táblában különbözik.

Az hogy egy készülék megjelenítésére a két lehetséges ábrázolási mód közül melyik kerül használatra, az egyes készülékek esetében nem is olyan egyértelmű a választás. Az olyan összetett készülékek esetében, ahol maga a készülék önmagában egy bonyolult elektronikai eszköz, amelynek a belső megvalósítása alapján egy doboz megjelenítés is megfelelő, de az áramkörben, ahol megjelnik, ott mégis van olyan kiemelhető funkciója, amely egy funkcióra utaló rajzolattal egyértelműsíthető, bármelyik felépítési mód alkalmas.

Ebből adódóan, ahol az egyes kapocspontohoz tartozó szöveges funkcióleírás megjelenítése fontos, ott a doboz felépítés használata kerül előtérbe. Ilyen esetekben, ha a funkcióra utaló rajzolat is fontos, akkor az áramutas képbe szerkesztett egyszerű grafikus ábra elhelyezése ezt megoldja. Ennek a hátránya viszont az, hogy a további, automatikusan generált készülék táblázatba, a szereléstervbe ez már nem kerül elhelyezésre.

Ennek a funkcióra utaló rajzolatnak valamennyi terven történő elhelyezését a szimbólum felépítés használata megoldja, és az egyes kapocspontokhoz rendelt funkcióleírás elhelyezésére is lehetőség van. Ez is megjeleníthető automatikusan valamennyi tervtípusban, így az automatikusan generált készülék táblázaton, a szerelésterven is.

A továbbiakban az is megfontolandó, hogy az ilyen jellegű készülékek modellezésre milyen ábrázolási módot válaszzunk egy 'Gyártói adatbázis' esetében.

A 'Gyártói adatbázis' esetében a készülékek nem módosíthatóak. Így a doboz kapocspontokhoz megadott leírások sem. Bár ezeknek a doboz kapocspont magyarázatoknak a tartalma a készülék kapocspont jellegét, tulajdonságát írja le és nem a konkrét készülék beépítési helyén megjelenő jel funkcióját. Tehát például a kapocspont: relé kioldás kimenet. Ez önmagában nehézkessé tenné a doboz formájú ábrázolást, de a továbbiakban a doboz megjelenítés esetén is lehetőség van az egyes kapocspontokhoz rendelt funkcióleírás elhelyezésére. Ez szöveg is megjeleníthető automatikusan valamennyi tervtípusban, így az automatikusan generált készülék táblázaton, a szerelésterven is.

Ahhoz, hogy továbbra is fenntartsuk azt, hogy a felhasználók a tervezési körülményekhez igazodva a legmegfelelőbb ábrázolási módot válasszák, és ehhez igazodva bármelyik felépítéshez alkalmas 'Gyártói adatbázis' létrehozható legyen, bevezetésre kerül a kettős felépítés fogalom. Mely szerint egy készülék típushoz teljesen egyenértékűen megadható mind a szimbólum és mind a doboz felépítés is!

Ha egy készülék kettős felépítésű a tervben egy példányban csak az egyik felépítése használható, ezért ki kell majd választani azt amelyiket használni szeretnénk.

Ha egy készülék kettős felépítésű így jelenik meg, a két felépítést elválasztó piros vonallal jelölve:

Ha a készülék szimból felépítése nagyobb felületen jelenne meg, mint az ablak mérete, akkor a felépítés előtti piros nyíl utal a kettős felépítésre:

A szimbólumokat és dobozokat tervjel, tervjel sorszám és törzsadattárból választott típus és egyéb jellemzők hozzárendelésével lehet azonosítani. Az azonosítókkal ellátott szimbólum, vagy dobozrész meghatározását folytatva a szimbólum készülék típuson belül történő elhelyezkedését a szimbólum kiosztással is megadhatjuk, a kiosztás egyben meghatározza a szimbólum csatlakozópont azonosítóit. Doboz jellegű szimbólum esetén a csatlakozópont azonosítót a törzsadattárból a választott készülék csatlakozópontok kiválasztásával kell megadni.

A szimbólum azonosítók későbbi kiosztását illetve módosítását, a típusok cseréjét a rendszer a készülékek módosítása funkcióban biztosítja.

Az olyan esetekben, amikor nem tudunk, vagy nem akarunk konkrét készülék típust rendelni a készülékhez, bármelyik készülék felépítést összeállíthatjuk a tervünkben ugynevezett típus nélküli készülékként. Ekkor az egyes építő elemeket, a szimbólumait, vagy doboz kapocspontjait teszőlegesen egymás után, az igényhez igazítva adjuk meg.

Az egyes szimbólum készülékrész, vagy doboz készülékrészek egy szereléshelyen kerülnek elhelyezésre, a szereléshelyet terület az alaplapon vagy az alaplapon terület határolással ábrázolja a rendszer. A szereléshely módosítását, későbbi kijelölését megengedi a rendszer akkor is, ha azon készülékrészek vannak elhelyezve. Természetesen a módosítások végén valamennyi készülékrésznek azonos szereléshelyen kell elhelyezkednie! Ezt a rendszer az elemzések során mindig figyeli, és hiba esetén jelzi az eltéréseket.


Lásd:

Szimbólum készülék elhelyezése

Szimbólum készülékrész elhelyezése adattárból

Doboz készülék elhelyezése

Új doboz kapocspont megadása


Korlátozások/megjegyzések:

Az OmegaCAD ELEKTRO rendszer készülék felépítésére vonatkozó korlátait lásd itt!

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site