Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Kábellista feldolgozása

"Kábeltervek készítése" modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O

Kábeltervek készítése

Kábelterv

Kábellista készítése...

Szerszámos: Nyomógomb:


Ha van a kábellistában adatsor, akkor a 'Kábellista előállítása:' csoportban lévő a nyomógomb érvényes lesz. Megnyomva a 'Kábellista feldolgozása:' párbeszéd panelbe jutunk.

---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> --->

Tervrészlet kiválasztása:

A csoportban azt állítjuk be, hogy a kábelterv milyen táblázatai készüljenek el.

Szerelésihelyek kábelei táblázat

Ez a táblázatforma a szereléshelyek szerint csoportosítva az innen induló kábeleket tartalmazza, megmutatva azt is, hogy ezen kábelek melyik szereléshelyre értkeznek meg.

A táblázatforma nem készíthető el csak a [.TXT, .HTML] formátumokban. Ha nem ezek valamelyike van kijelölve, akkor a kapcsoló érvénytelen.


Kábel összesítő táblázat

Ez a táblázatforma valamennyi kábel adatát listázva tartalmazza a kábellista sorrendjében.

A táblázatforma valamennyi formátumban elkészíthető, de a mezőn belüli és mezők közötti kábelek táblázata csak a [.TXT] formátumban készül külön táblázatban, hasonlóan, mint a grafikus táblázatkészítés esetén.

A gomb mögötti funkcióban szabályozhatjuk az optikai kábelről készítendő táblázatok megbontását.

Csak az optikai kábelek megjelenítése a táblázatokban

Bekapcsolt állapotában valamennyi táblázatban a generálás forrását adó a Kábellista készítése részben elkészített kábellistáról csak az optikai kábelek jelennek meg.

Bekapcsolt állapotában az optikai kábelek külön táblázatban megjelenítve

Bekapcsolt állapotában az optikai kábeleknek külön 'Kábel összesítlő táblázat' készül.

Az optikai patch kábelek külön táblázatban megjelenítve

Bekapcsolt állapotában az optikai patch kábelekre jellemző adatok is megjelennek a táblázatban. A táblázat szélessége az alábbi hasábokkal nagyobb lesz! Csak akkor érvényes, ha Az optikai patch kábelek külön táblázatban megjelenítve kapcsoló is bekapcsolt.

Az optikai, és azon belül a patch kábelek táblázata viszont csak a [.XLS, .HTML] formátumban készül külön táblázatban, hasonlóan, mint a grafikus táblázatkészítés esetén. Ha nem ezek valamelyike van kijelölve, akkor a kapcsoló érvénytelen.


Kábel mennyiség táblázat

Ez a táblázat a kábellista kábeleinek a típusonkénti összegzését tartalmazza.

A táblázatforma csak a [.TXT, .HTML, .XLS] formátumokban. Ha nem ezek valamelyike van kijelölve, akkor a kapcsoló érvénytelen.


Kábelvégek darabszáma táblázat

Ez a táblázat a kábellista kábeleihez tartozó kábelvégek a típusonkénti összegzését tartalmazza.

A táblázatforma csak a [.TXT, .HTML, .XLS] formátumokban. Ha nem ezek valamelyike van kijelölve, akkor a kapcsoló érvénytelen.


A kábellista formátuma:

Itt tudjuk meghatározni, hogy a kábellista milyen fomátumban készüljön. Választhatjuk a .TXT, .DBF, .CSV, .XLS és a .HTML formátumot. Ezen belül a kiválasztott formátumhoz tartozó tulajdonságokat is változatni tudjuk. Az alábbi lehetőségek közül egyszerre csak egyet jelölhetünk ki. A mindig a beállított lista formátumot készíti el. A pedig csak akkor érvényes, ha a beállított lista formátumban már létrehoztuk a lista állományt, és ekkor is mindig a beállításnak megfelelő formátumú állományt jeleníti meg. A megjelenítő programnak a rendszer a számítógépünkön a windowsban formátumhoz 'társítás'-sal a fájl típushoz beállított alapértelmezett megjelenítőt fogja használni.

'A lista fájl elérése, neve és kiterjesztése:' ablakban a kábellista teljes neve, az elérési útvonallal és kiterjesztéssel látható a kiválasztott formátumnak megfelelően.

Szöveges állomány előállítása. (.TXT)

Az előállított lista formátumozatlan, egyszerű szöveg állomány lesz.

A 'A szövegfájl sorainak száma:' beállítás. A lista feldolgozás eredménye egy .TXT kiterjesztésű szöveg fájl lesz. A szöveges állomány különböző nyomtatón, különböző beállításokkal jeleníthető meg. Itt a szöveges állomány egy lapjának sorainak számát állíthatjuk be. Ez lehetővé teszi, hogy a helyi viszonyoknak megfelelő sorszámú legyen egy nyomtatott lap.

Lapdobás karakter elhelyezése

Bekapcsolt állapotában a lista lapok végére elhelyezi a lapdobás karaktert.

dBASE állomány előállítása. (.DBF)

Az előállított anyaglista formátuma dBASE III *.Dbf lesz.

Ha a dBASE formátum beállított, akkor lehetőség van a dBASE állományba kerülő szövegek konvertálására az alatta lévő ablak beállításainak megfelelően.

A dBASE fájl szerkezetét lásd a funkcióban.

Vesszővel tagolt szövegfájl előállítása. (.CSV)

Az előállított lista formátumozatlan, pontosvesszőel tagolt szöveg állomány lesz. A formátum eredeti elnevezése (Comma Separated Values/Pontosvesszővel tagolt) formátum. Gyakran használt formátum táblázatkezelők közötti adatcserék végrehajtásához. Az eredeti elnevezésen túlmenően ma már több szeparátor karakter is használatos. Fontos megjegyezni, hogy az alapértelmezett beállításban az eredeti szeparátor karakterek vannak beállítva a rendszerben. Ha ettől eltérő beállítást használunk, tudnunk érdemes, hogy milyen alkalmazással kerül beolvasásra, és az a beolvasás előtt felkínálja-e a szeparátor karakterek kiválasztását. Maga a CSV állomány nem tartalmazza az előállításkor használt szeparátor karakterek meghatározását!

'CSV' állomány tagolás beállítása: funkcióban megadhatjuk a szeparátor karaktereket.

Minta egy '.CSV' állomány importálására az 'OpenOffice'-ban:

Excel formátumú állomány előállítása. (.XLS)

Az előállított táblázat 'Microsoft Excel Versions 2, 3, 4, 5, 95, 97, 2000, XP, 2003' formátumban készül el.

'XLS' állomány formátumozása: funkcióban részletesen beállíthatjuk az XLS állomány készítésének paramétereit.

A Betű típus és méret: funkcióban kiválaszthatjuk a táblázat készítéshez használt betű típust és méretet.

'Cella elválasztó rács vonalak vannak'

Bekapcsolt állapotában a táblázat cellái közötti rácsvonalak látszanak.

Az 'Oszlopok' - 'Szélesség' hasábjában megadhatjuk a táblázat oszlop szélességét [mm]-ben. Csak akkor érvényes, ha az adott oszlop megjelenítése bekapcsolt.

Az 'Oszlopok' szélességét külön - külön adhatjuk meg az egyes táblázat tatalmakhoz:
Így a Kábel mennyiség táblázathoz:

A Kábelvégek darabszáma táblázathoz:

Az Optikai kábeltáblázathoz:

A hibával leáll, ha a kimeneti fájl megnyitott valamely alkalmazással!

Minta egy '.XLS' állományra MS-Excel-ben:

HTML állomány előállítása. (.HTML)

Az előállított kábellista táblázat formátuma HTML formázású lesz.

'HTML' állomány formátumozása: funkcióban részletesen beállíthatjuk a HTML állomány készítésének paramétereit.

A Betű típus és méret: funkcióban kiválaszthatjuk a táblázat készítéshez használt betű típust és méretet.

'Cella elválasztó rács vonalak vannak'

Bekapcsolt állapotában a táblázat cellái közötti rácsvonalak látszanak.

Az 'Oszlopok' - 'Szélesség' hasábjában megadhatjuk a táblázat oszlop szélességét [dpi]-ben. Csak akkor érvényes, ha az adott oszlop megjelenítése bekapcsolt.

Az 'Oszlopok' szélességét külön - külön adhatjuk meg az egyes táblázat tatalmakhoz:
Így a Kábel mennyiség táblázathoz:

A Kábelvégek darabszáma táblázathoz:

Az Optikai kábeltáblázathoz:

'Kábellista készítés adatait tartalmazó információs fejléc van'

Bekapcsolt állapotában a táblázat elején és végén megjelenek a táblázat tartalmára és készítésére vonatkozó adatok.

Minta egy '.HTML' állományra:

A kábelterv előállításához a 'Feldolgozás beállítások:' részben olyan paramétereket állíthatunk be, amelyek a folyamat nyomon követhetőségét befolyásolják. A rendszer üzeneteit és jelzéseit célszerű hibanaplóba íratni, amelynek segítségével a feldolgozás során kiszűrt hibák javítása egyszerűsödik.

'Feldolgozás közben üzenetek'

A kapcsolóval beállítható, hogy feldolgozás közben a rendszer az éppen végrehajtott műveletről adjon-e tájékoztatást.

'Feldolgozás közben hibajelzések'

A kapcsoló állításával beállítható, hogy feldolgozás közben a rendszer az észlelt hibáról adjon-e jelzést a képernyőre.

'Hibanapló írása'

A kapcsoló állításával beállítható, hogy feldolgozás közben közben a rendszer az elvégzett művelet közben észlelt hibákról készítsen-e hibanaplót.

'Új hibanapló kezdése'

A kapcsoló állításával beállítható, hogy feldolgozás közben a rendszer a korábbi hibanaplót folytassa, vagy mindig újat kezdjen. A beállítás akkor érvényes, ha van hibanapló írás.

'Hibanapló fájl neve:'

Ablakrészben beállítható, hogy feldolgozás közben a rendszer az elvégzett műveletről, észlelt hibákról készített hibanaplót milyen nevű állományba írja. A napló fájl nevét kiterjesztés nélkül kell megadni. A rendszer a naplófájlt a létesítmény alkönyvtárban hozza létre TXT kiterjesztéssel. A beállítási lehetőség akkor érvényes, ha van hibanapló írás.

'Naplózás hiba összegzés'

Ha a 'Hibanapló írása' bekapcsolt állapotú, akkor ebben a checkbox ablakban beállíthatjuk, hogy a hiba napló végére a rendszer készítsen e listát az előfordult hibák összegzésével. Ha a 'Hiba összegzés' bekapcsolt állapotú, akkor a Naplózás hiba összegzési mód beállítása-ban beállíthatjuk a hiba összegzés egyéb paramétereit is!

A 'Kábellista feldolgozása:' párbeszéd panelen elvégezzük a kábellista feldolgozása paramétereinek beállítását, majd a nyomógomb megnyomásával a beállításoknak megfelelően előállítjuk a létesítményre vonatkozó kábeltervet. (Lásd: Kábellista feldolgozás végrehajtása)

A ad lehetőséget arra, hogy a rendszer által elkészített TXT formátumú Kábellista kijelölése részben megadott nevű lista állományt a képernyőn megnézzük, vagy a számítógépen beállított alapértelmezésű nyomtatón kinyomtassuk.

A mögötti funkcióval az aktuális beállítások menthető ki a munkaterületre, vagy éppen a korábban ide kimentett beállításokat tölthetjük vissza.

A kábellisták előállítására vonatkozó felhasználói beállításokat a rendszer az a kijelölt létesítményben a 'UserSettings.ini' állományban tárolja. A kábellisták előállítása, ha más beállítás nem történik, akkor a létesítményben történt utolsó beállítás szerint fog végrehajtódni. Az alábbi funkciók használatával egy jól bevált összeállítást munkahelyi felhasználói sablonba tárolhatjuk, vagy onnan egy másik létesítménybe azonosan visszatölthetjük.

A gondosan összeállított kábellisták előállítására vonatkozó beállításokat a munkahelyi felhasználói sablonba tárolhatjuk. Ez az állomány a kábellisták előállítására vonatkozó sablon.

A parancs segítségével a felhasználó által korábban tárolt kábellisták előállítására vonatkozó beállításokat, azaz a korábban eltárolt munkahelyi felhasználói sablont, bármikor, bármely létesítményhez visszatölthetők. Ez a sablon állomány a kábellisták előállítására minden tulajdonságot tartalmazznak, amelyeket be lehet állítani!

A parancs hatására a kábellisták előállítására vonatkozó beállítások a rendszer alapértelmezett adatai lesznek újra visszaállítva.

A panelen beállítható az az érték állítási lépésköz, mellyel a beállítási panelok további adatlapjain az értékek fel/le léptetése során a beállítandó érték növekszik, illetve csökken.


Következő lépés:

Kábellista feldolgozás végrehajtása

Lásd:

Naplózás hiba összegzés
Naplózás hiba összegzési mód beállítása

Lásd még:

Hibanapló megnézése

Korlátozások/megjegyzések:

Az .XLS formátumú táblázat készítése esetén a hibával leáll, ha a kimeneti fájl megnyitott valamely alkalmazással!

A kábellisták előállítására vonatkozó létesítményi beállításokat a rendszer a:
''<Létesítmény útvonal>\<Létesítmény>.All\UserSettings.Ini' állományban tárolja.

A kábellisták előállítására vonatkozó munkahelyi felhasználói sablont a rendszer a:
'x:\V10.x..\OmegaWin32\Template\CableList.User' állományban tárolja.

A kábellisták előállítására vonatkozó egyedi felhasználói beállításokat a rendszer a: 'x:\V10.x..\OmegaWin32\UserSettings\User.Ini' állományban tárolja. Ez a beállítás olyan létesítmények esetén fog érvényesülni amelyek esetén még nem történt meg egyetlen kábellista készítés sem.

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site