OmegaCAD Grafikus Alaprendszer

Felhasználói kézikönyve

Meglévő blokk fájl elhelyézése a rajzon

Elérés:

Menü:

Blokk

Blokk fájl elhelyezés

Szerszámos:

Billentyűzet:

[Alt+Insert]

Ikon:


A 'Blokk fájl elhelyezés' funkció fájlban tárolt grafikus blokk elhelyezésére szolgál. A blokkban elhelyezett elemek rétegeinek adatai is megtalálhatók a blokk állományban. Így lehetővé válik az elhelyezéskor a rétegek megőrzése.

A funkció használatakor megjelenik a 'Elhelyezés:' dialógus ablak. Az ablak fejlécében megjelenik az aktuális könyvtár útvonala. Ez segíti a tájékozódásban, főként abban az esetben, ha több azonos nevű könyvtár is van különböző meghajtókon, könyvtárszerkezetekben. A blokk fájl nevének megadása a Windows-ban szokásos tallózó ablakkal történik (ennek használatát itt külön nem ismertetjük). A dialógus ablak ki van bővítve a blokk fájl elhelyezés funkcióhoz szükséges egyéb kiegészítő információk megadásához szükséges ablakokkal, gombokkal.

Blokk réteg megfeleltetés beállítása Távolság mérési eredmények lekérdezése Távolság mérési eredmények lekérdezése Szög mérési eredmények lekérdezése

A dialógus ablak megjelenésekor megkísérli a program az utoljára használt blokk fájlt megnyitni. Ha ez nem sikerül, akkor a blokkról információt szolgáltató ablakok üresek maradnak. A tallózó funkciókkal meg kell keresni a betöltendő blokkot tartalmazó fájlt.

Ha van érvényesen kiválasztott blokk, akkor annak az elnevezése látható az 'Elnevezés' ablakban, és a grafikus tartalma a 'Blokk kép:' ablakban.

A 'Blokk méretek:' csoportban tájékoztató jelleggel láthatók a blokk eredeti méretei. A megadott értékek a blokk bal alsó és jobb felső sarokpontjának koordinátái a felhívási ponthoz viszonyítva.

A 'Forgatás:' csoportban beállítható a blokk elhelyezés forgatási szöge fokokban, az óramutató járásával ellentétes pozitív irányban. A legördülő listáról választhatóak nevezetes szög értékek, a gomb segítségével a szög mérési puffer lekérdezhető, vagy az ikonokkal a fő forgatási szögek állíthatóak be.

'Pozicionálás közben is van támogatás'

Bekapcsolt állapotában a blokk elhelyezési pozíciójának megadásakor lehetőség van további módosításra az 'Elem forgatás:' dialógus segítségével.

Az 'Elhelyezési adatok:' csoportban a blokk méretét lehet beállítani az igényeknek megfelelően. A beállítás az 'X' és 'Y arány' , vagy az 'X' és 'Y méret' megfelelő megadásával történhet. Az arány és a méret közül csak az egyiket kell megadni, a másikat számolja a program. Az arány a gomb megnyomásával egységnyire állítható. A méret a gomb megnyomásával a távolság mérési pufferben lévő 8 korábbi mérés adatai közül lehet elővenni a szükséges értéket.

'Réteg kezelés elhelyezéskor:' csoportban a blokkba lementett réteg adat felhasználási módja állítható be.


'Csoportként az aktív rétegre'

-választásakor minden grafikus alapelem az aktív rétegre kerül. A blokk nem esik szét alapelemekre, hanem a továbbiakban egyetlen csoport elemként viselkedik. A csoport elemben lévő grafikus alapelemek nem módosíthatók, csak a csoport felbontása után.

'Blokk elemek az aktív rétegre kerülnek'

-választásakor minden elem az aktív rétegre kerül az elhelyezés során. A 'V7.00' -nál korábbi verzióval készített blokk esetén csak ez a lehetőség választható.

'Réteg név megfeleltetéssel'

-választásakor a program megkeresi a blokk rétegeit az aktuális rajzban. Ha nem találja, akkor megkísérli létrehozni azokat. Ha nincs hely az új réteg beillesztésére, akkor ezeket az elemeket az aktív rétegre helyezi el. Ha nem látszó vagy háttér rétegre is kerülnének elemek, és a felhasználó még nem ellenőrizte a rétegek összerendelését a gomb megnyomásával, akkor figyelmeztető üzenetet küld

gomb segítségével be lehet lépni a réteg név megfeleltetés dialógus ablakba, ahol a felhasználó igényei szerint be lehet állítani, hogy a blokk egyes rétegein lévő elemek a rajz mely rétegeire kerüljenek.


'Blokk gumizás bekapcsolva:' kapcsoló feladata, használata megegyezik a rendszer beállítások funkcióban elhelyezett Beállítások... Rendszer működési beállítások Blokk művelet közben az elemek gumizva megrajzolva funkcióval. A gyorsabb és könnyebb használat miatt került itt is megismétlésre

'X' tengelyre, 'Y' tengelyre'

'Tükrözés:' Lehetőség van a grafikus blokkokat tükörképükkel elhelyezni. A tükrözés az 'X' és 'Y' tengelyekre történhet a megfelelő kapcsoló bekapcsolásával!

A nyomógomb lenyomása esetén blokk elhelyezése nélkül kilép a funkcióból.

Az nyomógomb lenyomása esetén bezáródik a 'Grafikus blokk elhelyezése rajzon:' dialógus ablak, és a program Pont beviteli állapotba kerül, a grafikus blokkot gumizva együtt mozgatja a kurzorral. A kívánt pozíció megjelölésekor a blokkot elhelyezi a rajzon.

Ha a 'Pozicionálás közben is van támogatás' kapcsoló be van kapcsolva, akkor az elem elhelyezését az 'Elem forgatás:' dialógus segítségével módosítani lehet:

Ezután meg kell adni a blokk helyét a tervlapon.

Elem azonosító pont kijelölés: [ESC=Kilépés!]

A jobb oldali egérgomb megnyomása, majd felengedésére az alábbi lebegő menü jelenik meg. Ekkor a lebegő menüben megjelenő funkciók a referencia pont megadása közben is hívhatók, végrehajthatók, anélkül, hogy a funkció végrehajtás megszakadna. Kivéve az Eldob, Esc funkciót, mely kifejezetten a funkció szerkesztési eredmény nélküli befejezésére szolgál.

A pozíció megadása közben a lebegő menü segítségével az alábbi beállításokat tudjuk közvetlenül, a funkció végrahajtásának megszakítása nékül végrehajtani:

'Pozicionálás közben is van támogatás'

A gomb véglegesíti az elemet a rajzon és új elhelyezési pozíció megadását teszi lehetővé. A rendszer az 'Elem forgatás:' dialógusba belépve a kurzort automatikusan a Rendben gombra helyezi. Az elem „gyors” elhelyezéséhez elegendő kétszer kattintani az egér bal oldali gombjával. (double-click)

A 'Forgatás:' csoportban módosítható a blokk elhelyezés forgatási szöge fokokban, az óramutató járásával ellentétes pozitív irányban. A legördülő listáról választhatóak nevezetes szög értékek, a gomb segítségével a szög mérési puffer lekérdezhető, vagy az ikonokkal a fő forgatási szögek állíthatóak be.

A gomb megnyomásával újra mozgathatjuk az elhelyezendő elemet.

Az gomb megnyomásával módosíthatjuk a kijelölt elem paramétereit, vagy új elemet adhatunk meg.

'X' tengelyre, 'Y' tengelyre' Lehetőség van a grafikus blokk tükrözését módosítani az elhelyezési pozícionálás közben is!

Az gombbal úgy fejezzük be a műveletet, hogy nem történik elem elhelyezés.


Korlátozások/megjegyzések:

A fájlnév az útvonallal együtt maximálisan 255 karakter hosszúságú lehet.

Az OmegaCAD rendszer a blokk állományokat *.Blk kiterjesztésű állományokban tárolja.

Az OmegaCAD rendszer korábbi változataival készített *.Dbl kiterjesztésű adatbázis elemek is elhelyezhetők a funkcióval.

Egymásba ágyazott csoport elemek nem lehetnek. Ezért, ha az elhelyezendő blokk fájl tartalmaz csoport elemet is, akkor ez az ellentmondás a következők szerint oldódik fel:

-Ha csoport elemként történik az elhelyezés, akkor előbb automatikusan felbontja a blokkban lévő csoport elemeket, és ezután hoz létre egy új csoportot
-Ha elemenként történik az elhelyezés - akár az aktív rétegre, akár rétegnév megfeleltetéssel, - a csoport elemek megmaradnak.

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site