OmegaCAD Grafikus Alaprendszer

Felhasználói kézikönyve

Pont elkapás


A 'Pont elkapás' mód a Pont igazítási mód... ablakban állítható be. A pont elkapás működését a Pont elkapási mód... beállításai határozzák meg.

Pont elkapás módban a kurzor szabadon mozog, de közben állandóan figyeli a program, van-e vonal, kör a keresési sugáron belül. Ha igen, akkor nem a kurzor koordinátáját adja vissza, hanem a megközelített elem legközelebbi jellegzetes pontját, aminek az érzékelése be van kapcsolva a mód beállítás dialógus ablakban. A kiválasztott jellegzetes pontot megjelöli a pont típusára utaló jellel ( meglévő pont, felezőpont,...), ennek a pontnak a koordinátáit jelzi vissza, ehhez igazítja a gumizást. Ha nincs kiválasztott jellegzetes pont, akkor a kurzor pillanatnyi pozícióját adja vissza.

A pont kiválasztása során elkészíti a szóba jöhető pontok listáját, és ezek közül választja ki a legközelebbit. (A párhuzamos esetén a távolság meghatározása eltér a többitől.) A kiválasztás az alábbiak szerint történik:

  • A összes szakasz végpont és körív végpont és középpont közül a legközelebbi megkeresése. Közeli szakaszok végpontjai, középpontjai, előző pontból levetített merőleges által kimetszett pontok közül a legközelebbi megkeresése.

  • Közeli körök középpontjainak kiválasztása - a körív a keresési sugáron belül van, de nem az ív végpontja közelében -. A középponthoz a körívtől mért távolság hozzárendelése, ezt használja a program a további összehasonlításokhoz.

  • Ha van közeli kör, az előző pontból a közeli körhöz húzott érintők közül a közelebbinek az érintési pontjának és a kurzortól mért távolságának tárolása.

  • Ha egynél több közeli szakasz és/vagy körív van, akkor a metszéspontok meghatározása, a kurzortól mért távolság hozzárendelése.

  • Ha van közeli egyenes, a kurzor pozíciója által kijelölt oldalra a beállított távolsággal a párhuzamos pont meghatározása. A kurzortól mért távolságot nem az így kapott ponttal határozza meg a program, hanem az egyenestől mindig ugyanakkora távolságra lévő segédponttól számolja, és ezt rendeli a „párhuzamos” ponthoz.

  • Végül a fentiek közül megvizsgálja azokat a pontokat, amelyeknek az elkapása be van kapcsolva. Kiválasztja közülük a legkisebb hozzárendelt távolsági értékkel rendelkezőt. Ennek a koordinátáját állítja be aktuális pozícióként, a gumizást is ide igazítja, és megjelöli a pontot a hozzá tartozó jellel a Pont elkapási mód... beállítás szerint.

  • A párhuzamos pont meghatározás használatához segítséget ad az alábbi ábra:

    Az ábrán az látható, hogy piros vonalhoz hogyan lehet a párhuzamos szerkesztéshez a pontokat meghatározni. A kurzor négy pozícióban látható a szálkereszt, piros kör jelöli a segédpontot, aminek a távolsága a beállított párhuzamos távolságtól független, és a jel jelöli a pozícióhoz tartozó párhuzamos pont. (A szaggatott vonalak nem jelennek meg csak a könnyebb érthetőség miatt rajzoltuk az ábrára.)

  • 1 esetén csak egy közeli szakasz van. A kurzor távol van a szakasz végpontjától. A kurzor pozíciójára állított merőleges egyenesre felméri a párhuzamos távolságot, és ezt jelöli meg párhuzamos pontként. Ha a szakasz szabad végpontja közel lenne (keresési sugáron belül), akkor arra állítaná a merőlegest!

  • 2, 3 és 4 esetén két közeli szakasz van, és mindkettőnél közel van a mindkét szakasz végpontja is. Ilyen esetben kiszámítja mind a három segédpontot, és a kurzor pozíciója alapján választja ki a legközelebbit. A 2 és 4 pont a szakasz végpontban a szakasz(ok)ra állított merőleges segítségével lett meghatározva. A 3 pontot a két szakasz szögfelezőjének iránya határozza meg.

  • A 3 számú módon meghatározott pont jól használható akkor, ha egy területet határoló több vonal mentén kell párhuzamosan vezetni a tervezett vonalat. Ha nem töréspont, hanem két hosszabb szakasz metszéspontjaként alakul ki ez az iránytörés, akkor is működik a szögfelező szerinti párhuzamos pont kijelölése.

    A pont elkapás jeleinek méretét és színét a Beállítások... A pont elkapás méretének és színének beállítása funkcióban állíthatjuk be.


    Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
    1992-2022
    Minden jog fenntartva. ©
    OmegaSoft WEB Site