OmegaCAD Grafikus Alaprendszer

Felhasználói kézikönyve

Az OmegaCAD grafikai szolgáltatásai


Az OmegaCAD rendszertörzzsel a tervező grafikus és alfanumerikus információátadáson alapuló kommunikációt folytathat. Az előbbi a grafikus alapegységek létrehozását és azonosítását, az utóbbi az értékadást és a feleletválasztást szolgálja. Grafikus helykijelölés a képernyőkurzornak (szálkereszt) a billentyűzetről való (lassított vagy gyorsított) mozgatásával), vagy az egér használata esetén, szabadon lehetséges. A rámutatás után a grafikus alapegység azonosítását az adatbázisban az OmegaCAD automatikusan végzi.

Az OmegaCAD grafikus szerkesztési szolgáltatásai a következő grafikus alapelemek létrehozását, elhelyezését, módosítását és megszüntetését - egyszóval manipulálását - teszik lehetővé:


-vonal
-kör, körív, ellipszis, ellipszis ív
-szimbólum, szerkesztési pont
-felirat
-kitöltött terület
-grafikus csoport elem
-méretezési csoport elem
-szövegblokk csoport elem

Vonalrajzoláshoz 6 előre beállított vonaltípus használható. A beállított vonaltípusok a rajzolás/szerkesztés során tetszőlegesen átállíthatók. Egyedi vonalszakasz, vonalláncolat és zárt vonalhurok egyaránt kezelhető. A vonalak sávokká szélesíthetők, a belső területük vonalkázással kitölthető. Az egyenes szakaszok által határolt sokszög tartományok színezéssel, mintázattal vagy vonalkázással ugyancsak kitölthetők.

A rajzokon szövegek tetszés szerint elhelyezhetők. Beállítható jellemzők a karakterméret, a felírási irány, a vonaltípus, a karakterarány és a befoglaló téglalap referencia pontja. A jellemzők előre definiált jellemző kötegekbe (kötegekbe) rendelhetők.

Az OmegaCAD alapkiépítésű rendszertörzse több lehetőséget nyújt a különböző rétegeken lévő, vagy a szimbólum könyvtárban található geometriai és annotációs alapegységek helyének és helyzetének meghatározására vagy módosítására. Az aktivált elemekből mintázatok (ismétlődések) alakíthatók ki.

A rétegen már elhelyezett grafikus alapegységek manipulálására adnak lehetőséget a geometriai transzformációk, amelyek közül a legfontosabbak a rétegen való eltolás, az egyenesre való tükrözés és a másolatkészítés. Az OmegaCAD rendszer grafikus alapegységek többféle aktiválását is lehetővé teszi. A kijelölés vonatkoztatható szimbólumra, alapegységre vagy akár képrészletre is. Ezek a kijelölési funkciók különösen az építészeti, építőmérnöki és gépészeti szakági modulokban teljesednek ki.

Az OmegaCAD a grafikus elemek definiálása mellett lehetővé teszi a rajzi környezetnek megfelelő szerkesztésüket is. A pont interaktív szerkesztésére 5, egyenes szerkesztésére 7, kör szerkesztésére 9, sokszögek szerkesztésére ugyancsak 9 módozat áll rendelkezésre. Az OmegaCAD szakági kiterjesztései további geometriai alapegységeket és manipulációs lehetőségeket vezetnek be.

Az OmegaCAD támogatja a rajzi alapegységek részben, egészben vagy csoportosan való törlését. Adott területen található alapegységek cseréjével a felhasználó a kijelölt területen lévő azonos elemeket helyettesítheti mással. A vonalszakasz kitörés, a sarokletörés és a lekerekítés ugyancsak végrehajtható.

A szerkesztett rajz részleteinek szemléltetését az ablakozási szolgáltatás segíti elő. A definiált ablakok áthelyezhetők, tartalmuk a közelítés vagy a távolodás szimulálásaként kinagyítható, illetve kicsinyíthető. Lehetőség van a kép újrarajzolására is, ami nagyszámú grafikus szerkesztési művelet végrehajtása után válhat szükségessé.

Az OmegaCAD grafikus szolgáltatásait a szakági kiterjesztések további grafikus elemkezelési és szerkesztési opciókkal bővítik.

Az OmegaCAD a grafikus szolgáltatásait az alábbi funkciókon keresztül valósítja meg:


Tartalom:
Rajzok
Megjelenítés
Beállítások
Szerkesztés
Módosítás
Lekérdezés
Blokk
Alkalmazás
Súgó

Lásd még:

Az OmegaCAD grafikus rendszertörzs  
Az OmegaCAD felhasználói interfésze  

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site