Az OmegaCAD ENGINEER tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

IEC-61850 szabvány alkalmazása az OmegaCAD ELEKTRO rendszerben

Mező és állomásszintű védelmi és irányítástechnikai kommunikáció tervezés modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O KOMMUNIKÁCIÓS tervezek készítése

Kommunikáció tervezés

Védelmi/irányítástechnikai készülékek lista...

Szerszámos: Fül:


Működési blokkvázlatokból IEC készülékek átemelése/frissítése


A működési blokkvázlatokból az IEC készülékek átemelése/frissítése folyamat a a nyomógomb megnyomásával indítható el.


---> ---> ---> ---> ---> --->

Folyamat beállítások

Az 'Folyamat beállítások:' csoport részben olyan paramétereket állíthatunk be, amelyek a folyamat nyomon követhetőségét befolyásolják. A folyamat képernyőn történő követése látványos, ám a folyamát hosszát jelentősen növeli. A rendszer üzeneteit és jelzéseit célszerű hibanaplóba íratni, amelynek segítségével a folyamat során kiszűrt hibák javítása egyszerűsödik.

'Folyamat közben grafikai megjelenítés'

A kapcsolóval beállítható, hogy a folyamat közben a rendszer az aktuális tervlapot a képernyőre is rajzolja vagy sem. Ha bekapcsolt állapotú akkor a folyamat a képernyőn is követhető. Kikapcsolt állapotban a folyamat valamelyest gyorsabb lesz.

'Folyamat közben üzenetek'

A kapcsolóval beállítható, hogy a folyamat közben a rendszer az éppen végrehajtott műveletről adjon-e tájékoztatást.

'Folyamat közben ez az ablak bezáródik'

A kapcsolóval beállítható, hogy a folyamat közben a dialógusablak bezáródjon-e. Ha van grafikai megjelenítés, célszerű a képernyő látható területét az ablak bezárásával megnövelnie.

'Folyamat közben hibajelzések'

A kapcsoló állításával beállítható, hogy a folyamat közben a rendszer az észlelt hibáról adjon-e jelzést a képernyőre.

'Hibanapló írása'

A kapcsoló állításával beállítható, hogy a folyamat közben közben a rendszer az elvégzett művelet közben észlelt hibákról készítsen-e hibanaplót.

'Új hibanapló kezdése'

A kapcsoló állításával beállítható, hogy a folyamat közben a rendszer a korábbi hibanaplót folytassa, vagy mindig újat kezdjen. A beállítás akkor érvényes, ha van hibanapló írás.

'Hibanapló fájl neve:'

Ablakrészben beállítható, hogy a folyamat közben a rendszer az elvégzett műveletről, észlelt hibákról készített hibanaplót milyen nevű állományba írja. A napló fájl nevét kiterjesztés nélkül kell megadni. A rendszer a naplófájlt a létesítmény mező alkönyvtárban hozza létre TXT kiterjesztéssel. A beállítási lehetőség akkor érvényes, ha van hibanapló írás.

'Naplózás hiba összegzés'

Ha a 'Hibanapló írása' bekapcsolt állapotú, akkor ebben a checkbox ablakban beállíthatjuk, hogy a hiba napló végére a rendszer készítsen e listát az előfordult hibák összegzésével. Ha a 'Hiba összegzés' bekapcsolt állapotú, akkor a Naplózás hiba összegzési mód beállítása-ban beállíthatjuk a hiba összegzés egyéb paramétereit is!

Lásd:

Naplózás hiba összegzés
Naplózás hiba összegzési mód beállítása

Végrehajtás

A működési blokkvázlatokból az IEC készülékek átemelése/frissítése folyamat a a nyomógomb megnyomásával indítható el.

A létesítmény kommunikációs terve az általános műszaki tervlapok közül egy maghatározott, kijelölt tervlap. Ennek kijelölése mindaddig nem feltétlenül szükséges, amíg a mező áramút fedő tervlapokról nem történik meg a védelmi/irányítástechnikai készülékek átemelése, vagy nem helyezünk el kommunikációs készüléket. Ha ez még korábban nem történt meg, akkor az első végrehajtáskor rögzítenünk kell, hogy az éppen aktuálisan kijelölt tervlap lesz a létesítmény kommunkiációs terve!

A frissítés folyamat folytatásához az gombot kell megnyomnunk.

Ha korábban már ki volt jelölve a létesítmény kommunikációs terve az általános műszaki tervlapok közül, azaz már végre volt hajtva a frissítési folyamat, de most nem ez a kijelölt műszaki tervlap, akkor jelenik meg az alábbi információs ablak.

Újra beállítom ezt a tervlapot a kommunikációs terv készítéshez!

A létesítményben egy másik tervlapon van már megadva a kommunikációs terv! De most nem ez a tervlap van kijelölve! Ha azt akarjuk, hogy a kommunikációs terv a létesítményben változatlanul a korábban már megadott és elkészített legyen, akkor ezt az opciót kell beállítanunk!

A továbbiakban ezen tervlapon legyen a kommunikációs terv!

Ha korábban már ki volt jelölve a létesítmény kommunikációs terve az általános műszaki tervlapok közül, és a későbbiekben nem ezt, hanem a most kijelölt tervlapot szeretnénk kommunikációs tervként használni, akkor ezt az opciót kell kijelölnünk!
Fontos tudnunk, hogy ebben az esetben a már korábban kijelölt tervlapra átemelt védelmi/irányítástechnikai készülékek grafikai objektumai 'elveszítik' készülék jellegüket! Ez azt jelenti, hogy a grafikai képeik változatlanul megmaradnak! De eztután mint grafikus csoport elemet a rendszer bármelyik funkciójával manipulálhatjuk. Törölhetjük, felbonthatjuk, átalakíthatjuk.

Ha a fenti ablak megjelenik, csak akkor tudunk tovább lépni, ha valamelyik választási lehetőséget megjelöltük. Ekkor elindul az átemelés/frissítési folyamat.

A 'Folyamat közben üzenetek' és a 'Folyamat közben hibajelzések' opciók a folyamat közben is állíthatók.

A gomb segítségével a folyamat megszakítható!

Az ablak a folyamat során a képernyőn tetszőleges helyre áthelyezhető. Az új pozícióját a következő indításnál megőrzi.

A működési blokkvázlatokból az IEC készülékek átemelése/frissítése az alábbi részfeladatokból áll:


1.

A mező működési blokkvázlatokból az IEC készülékek kigyűjtése

Ebben a lépésben a funkció a létesítmény valamennyi tervezett mezőjét megnyitja, és innen a készülék listából a kigyűjti a védelmi/irámyítástechnikai készülékeket. Ezek közül is csak azokat, amelyhez van legalább egy funkció rendelve!

2.

A kommunikációs terv meglévő védelmi/irámyítástechnikai készülékeinek kigyűjtése. Törlése!

Ebben a lépésben a funkció a kommunikációs tervlapon a már korábben ezzel a funkcióval átemelt védelmi/irámyítástechnikai készülékeket keresi meg.
Ha megtalált készüléket azonosítani fogja az 1. lépésben a mezőkből kigyűjtött készülék valamelyikével. Az azonosítást a rendszer egyedi ID alapján végzi. Így, ha egy készülék alfanumerikus azonosítója (tervjele) megváltozik, akkor a rendszer még egyértelműen azonosítani fogja. Ha sikeres az azonosítás, azaz a készülék már korábban átemelt, akkor megjegyzésre kerül a készülék grafikai elhelyezés pozíciója. Ez azt teszi lehetővé, hogy a készülék új, frissített grafikai képével a frissítés után változatlan helyen fog újra megjelenni.
A megtalált készülékek meglévő grafikai képei a kigyűjtés során törlésre kerülnek a tervlapról.

3.

A védelmi/irámyítástechnikai készülékek elhelyezése kommunikációs terven

Ebben a lépésben a funkció az 1. lépésben a mezőkből kigyűjtött készüléket elhelyezi a kommunikációs tervlapon. Elhelyezéskot értelemszerűen a készülék aktuálus adataival generálja a készülék grafikai képét. Így a mező, szereléshely, tervjel, készülék típus és készülék funkció megnevezés mindig az aktuális lesz. Ha a készülék még nem volt elhelyezve kommunikációs tervlapon, akkor annak új pozíciót keres a rendszer. Ha már korábban elhelyezett volt, akkor változatlan pozicón helyezi el.

Ha még nem volt korábban ilyen készülék frissítés, akkor a készülékek a mező feszültség szintet meghatározó alfanumerikus jelek szerint, feszültség szintenként külön oszlopban kerülnek elhelyezésre. A mező feszültség szintet meghatározó alfanumerikus jelek:

B:
C:
D:
E:
F:
G:
H:
J:
K:
L:
M:
N:

750kV
400kV
220kV
120kV
66kV
45kV
30kV
20kV
10kV
6kV
3kV
0,4kV

Minta az átemelt védelmi/irámyítástechnikai készülékek grafikai megjelenítésére:

4.

A készülék tervjel lista nyílvántartás aktualizálása

Előfordulhat, hogy a létesítmény mezők védelmi/irányítástechnikai készülékei közül néhány törlésre került a korábbi frissítés óta. Ezeket a már nem létező védelmi/irányítástechnikai készülékeket a frissítési folyamat végén a rendszer törli a készülék tervjel listáról.


Hibanapló megnézése

A ad lehetőséget arra, hogy a rendszer által elkészített TXT formátumú hibanapló állományt a képernyőn megnézzük, vagy a számítógépen beállított alapértelmezésű nyomtatón kinyomtassuk.

Hibanapló részlet:


OmegaCAD ELEKTRO Windows'95/98/2000/ME/NT/XP/Vista/W7 V9.00 (c) 2011.

Működési blokkvázlatokból IEC készülékek átemelése/frissítése.
               Tervező: Játékos
           Létesítmény: Budapest-S-D001
                        Bicske 400/120 kV-os
                        transzformátor állomás
                  Mező: =C00
                        Alállomás egyvonalas és
                        kommunikációs terve
               Tervező: Játékos
    A feladat elkezdve: 2011.01.19.  6:43:59':281''

               Működési blokkvázlatokból IEC készülékek átemelése/frissítése:

             Befejezve: 2011.01.19.  6:43:59':671''
                                     0: 0: 0':391''
   Észlelt hibák száma:  0.


Tartalom:

Működési blokkvázlatokból IEC készülékek átemelése/frissítése...

Működési blokkvázlatokból IEC készülékek átemelése/frissítése
Egyedi beállítások a készülékek átemelés/frissítéshez
Alapértelmezés szerinti beállítások visszaállítása

Korlátozások/megjegyzések:

A mező tervekből átemelt védelmi/irámyítástechnikai készülékek itt a kommunikációs tervben semmilyen funkcióval sem törölhetők! Bármilyen törlési kisérlet esetén a következő hibaüzenetet kapjuk:

 Ezek a készülékek csak a mező Áramútterv fedőlap tervezés, működési blokkvázlat készítés tervlapokon a Védelmi/irányítástechnikai készülék törlése funkcióval törölhetők. Az itt végrehajtott törlés után újra végre kell hajtani ezt a Működési blokkvázlatokból IEC készülékek átemelése/frissítése... funkciót, amely automatikusan eltávolítja a tervalpról és a készülék tervjel nyílvántartásból is a már törölt készüléket.

A mező tervekből átemelt védelmi/irámyítástechnikai készülékek itt a kommunikációs tervben semmilyen funkcióval sem módosíthatók Bármilyen módosítási kisérlet esetén a készülék adatlapját láthatjuk:

 Ezek a készülékek csak a mező Áramútterv fedőlap tervezés, működési blokkvázlat készítés tervlapokon a Védelmi/irányítástechnikai készülék módosítása funkcióval módusíthatjuk. Az itt végrehajtott módosítás után újra végre kell hajtani ezt a Működési blokkvázlatokból IEC készülékek átemelése/frissítése... funkciót, amely automatikusan frissíti a módosított készülék adatokat és a hozztartozó grafikai képet.

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site