Az OmegaCAD ENGINEER tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Áramútterv fedőlap tervezés, működési blokkvázlat készítés

"Áramútterv fedőlap tervezés" modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O

Áramút FEDŐlap tervezés

Fedőlap tervezés

Új egyvonalas terület átemelése...

Szerszámos:

Az Új egyvonalas terület átemelése ablak segítségével átemelhetünk kijelölt területeket az egyvonalas tervből a blokkvázlatra. A kijelölt terület méretaránya, színe, alakja beállítható az alább ismertetett módon:

---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> --->

Az átemelt területek megjelölése:

A kijelölt tervlap ablakrészben alaphelyzetben az egyvonalas terv látható az eredetileg megszerkesztett színnel! Azonban a tervezés későbbi lépéseiben, különböző terület átemelések végrehajtása után az egyes területek különböző színnel lesznek kiemelve! Ez nagyban elősegíti az átláthatóságot, és meggyorsítja a tervezés folyamatát.

A terület megjelölések színe szabadon változtatható. A színére kattintva a szín beállítási palettába jutunk, ahol a tetszőleges szín kiválasztható, vagy igény szerint egyedi szín 'keverhető'.

A tervlap átemelt részeinek megjelölésére az alábbi kiemelések segédkeznek:

A tervlapon az aktuálisan kijelölt terület, ami elhelyezésre van kijelölve, ezzel a színnel vannak kiemelve.

A blokkvázlat lapra már elhelyezett terület, ezzel a színnel vannak kiemelve.

Azoknak a területeknek a kiemelése, amik már elhelyezésre kerültek ebben a mezőben, ezzel a színnel vannak kiemelve.

Azoknak a területeknek a kiemelése, amik már elhelyezésre kerültek, de egy másik mezőben, ezzel a színnel vannak kiemelve.

Az átemelt területek átszinezése:

Lehetőségünk van az átemelt egyvonalas terület színét megváltoztatni az álltalunk beállított színre. Amennyiben kijelöljük A terület ilyen színű legyen opciót, a lerakott területek olyan színnel kerülnek a működési blokkvázlat tervekre. Ha A terület megtartja eredeti színeit opció van kijelölve, akkor az eredeti színnel kerülnek elhelyezésre

Figyelem!!! Ha megváltoztatjuk a beállított színt, a blokkvázlatokon elhelyezett összes átemelt terület a beállítottra változik! Ehhez nem elég megváltoztatni a színt, le is kell rakni egy területet a blokkvázlatra! Visszaállításra nincsen lehetőség!

Forgatás

Ha a 'Pozicionálás közben is van támogatás' kapcsoló be van kapcsolva, akkor a terület elhelyezését az 'Elem forgatás:' dialógus segítségével módosítani lehet:

A kijelölt tervlapon elhelyezett egyvonalas terület elforgatását módosíthatjuk a funkció csoportban. Az ikonokkal jelölt fő forgatási irányokat egyetlen mozdulattal állíthatjuk be. (0, 90, 180, 270 fok)

Ha a kívánt forgatási irány megadására tetszőleges értéket írhatunk a szerkesztő ablakba. A legördülő listáról választhatóak nevezetes szög értékek, a fel/le gombokkal fél fokonként változtathatjuk az értéket, a gomb segítségével a szög mérési puffer lekérdezhető.

Torzítás

A megadott listából lehet kiválasztani a rajz méretarányát.

Az X,Y arányok csoportban beállíthatjuk a bitkép 'X' és 'Y' tengely irányban a torzításokat. Az gombra kattintva a rendszer az egységnyi, torzítás mentes arányt állítja be.

Terület kezelés beállításai

A gombra kattintva megjelenik a Terület kezelés beállításai ablak. A dialógus ablakban azt lehet szabályozni, hogy az 'Új egyvonalas terület átemelése' funkció, terület elhelyezésekor, milyen szabályok szerint válogassa a blokk tartalomba bele a terület kijelölés határain lévő elemeket.

A létesítmény egyvonalas tervlapjai

Ebben az ablakrészben a létesítmény egyvonalas tervlapjai között mozoghatunk. A kijelölt lap egyvonalas terve megjelenik A kijelölt tervlap: ablakban, ami a bal oldalon található.

Blokk

Ha A kijelölt tervlap-on szerepel a 4db Az átemelt területek megjelölése közül valamelyik, annak jelölésére itt látható az adott színből egy téglalap.

Lapszám

Az egyvonalas terv lapszámjait mutatja sorrendben. Az aktuálisan kijelölt lap, aktív lap névre vált, és az egész sor sötétkék színnel jelenik meg.

Tartalomjegyzék

Az egyvonalas tervlap megadott tartalomjegyzék címe jelenik meg, megkönnyítve a navigálást.

A kijelölt tervlap

A 'Kijelölt tervlap:' ablakban megjelenik az egylapos egyvonalas terv. Ebben az ablakban van lehetoség kijelölni egy területét az egyvonalas tervnek, és lehelyezni az aktuális blokkvázlatra. A terület elhelyezés beállítasait (forgatás, méretarány, szín) az elhelyezés elott kell beállítani, az elozoekben ismertetett módon.

A kijelölt tervlap ablak szerszámos funkciói:

A betöltött lap adatainak megtekintése. A lapméret, dimenzió, méretarány és réteg kiosztás ellenőrizhető a megjelenő ablakban.
Lásd: Réteg beállítások

A teljes rajzlap megjelenítése. (Ha az ablakozási határokat megváltoztattuk!)
A tervlap ablakban megjelenő ábra nagyítása az aktuális érték 1.5 szeresére.
A tervlap ablakban megjelenő ábra kicsinyítése az aktuális érték 1/1.5 szeresével.
A tervlap áthelyezése a nyíl irányába. Az ábra a nyíl irányával ellentétesen mozog!

Terület megadása téglalap szerkesztéssel

A művelettel jelölhetünk ki egy téglalapnyi területet, átemelésre a blokkvázlatra.

Elsőként a téglalap egyik sarokpontját adjuk meg, ami az átemelt területünk referencia pontja is egyben.

Pozícionálás közben, a Pont beviteli állapotban, az egér jobb oldali gombjának lenyomásával elérhetők a Pont igazítási mód... funkciói.

Terület megadása vonal pontok szerkesztéssel

A művelettel jelölhetünk ki egy tetszőleges nagyságú és alakú területet, átemelésre a blokkvázlatra.

Elsőként a vonal pontok első sarokpontját adjuk meg, ami az átemelt területünk referencia pontja is egyben. Majd minden további pont megadás és az előző pont között egy határoló vonal jelenik meg. Szerkesztéskor az egér jobb gombjának lenyomásakor a dialógus ablak az alábbi résszel egészül ki:

Utolsó pont törlése:Törli az utoljára lerakott pontot.

Vonal vége+Kilépés:Zárja a vonal pontokat az elsőre lerakott ponthoz igazítva. A körbezárt területet kijelöli, és kilép a funkcióból

Eldob+Új vonal:Eldobja az összes lerakott vonal pontot, de a funkcióban marad.

Eldob:Eldobja az összes lerakott vonal pontot, és kilép a funkcióból.

Pozícionálás közben, a Pont beviteli állapotban, az egér jobb oldali gombjának lenyomásával elérhetők a Pont igazítási mód... funkciói.

Terület referencia pont kijelölése, módosítása

A nyomógomb csak akkor érvényes, ha van megjelölt terület.

A nyomógomb megnyomása után a kurzor átvált szálkeresztre, és a tervlapon klikkelve, a kijelölt terület új referencia pontot kap.

Terület kijelölés megszüntetése

A nyomógomb csak akkor érvényes, ha van megjelölt terület.

A művelettel megszüntethetjük a terület kijelölését a tervlapon.

 

- A minta ablak fölött a középső egérgomb (görgető kerék) lenyomásakor, a kurzor pozíciónál „megfogjuk” a rajzot. Ezt megváltozó kurzor jelzi. Ha lenyomva tartjuk a gombot és mozgatjuk az egeret, akkor az egérrel együtt mozog a rajz is a képernyőn. (Ablakozás zoom és vontatás görgető kerékkel)

 

- Ha a kurzor minta ablak fölött van és az egér görgető kereket forgatjuk, akkor az elforgatással arányos mértékű zoommolást végezhetünk, melynek középpontja a kurzor pillanatnyi helyzete. (Ablakozás zoom és vontatás görgető kerékkel)

 

- A minta ablak fölött a jobb oldali egérgomb lenyomásakor, a billentyűzet Shift gombja is lenyomott, akkor úgy zoommolhatunk, hogy a zoommolás mértékét az egér elmozdítás mértékével határozhatjuk meg. Ezt megváltozó kurzor jelzi. (Ha már megjelent a módosított zoommot jelző kurzor, akkor a billentyűzet shift gombot nem szükséges nyomva tartani!), akkor az egérrel elmozdulás arányában nő vagy csökken a zoom értéke, melynek középpontja a zoommolás indításkori kurzor pozíció. Ha az egeret felfelé mozgatjuk nő a zoom értéke, lefelé mozgatáskor csökken! (Ablakozás zoom és vontatás görgető kerékkel)

A tervlap mérete és helyzete a billentyűzet segítségével is változtatható! Az érvényes billentyű parancsok:

F6, és '/'(osztás) gomb:

Kép méret növelése 1,5 szeresére.

F7, és '*' (szorzás) gomb:

Kép méret csökkentése 1,5 szeresére.

Home, Delete, End, és a "0" és az "5" gombok:

Az eredeti képméret és helyzet visszaállítása.

Nyilak és szám gombok:

A nyíl iránya (számgomb helyzetének megfelelő irányban) az ablak elmozdítása az aktuális ablak méret felével.


Kilépés az aktuális ablakból a változtatások mentésével. Minden itt elvégzett módosítást megjegyez a rendszer. A bal ablakrészben véghezvitt változások, és a tervlap kijelölt részét is megjegyzi a rendszer. Azaz ha legközelebb az Új egyvonalas terület átemelése funkciót elindítjuk minden olyan állapotban kerül elénk mint amilyenre beállítottuk. A kijelölt terület viszont nem jelenik meg a kurzorunkhoz igazítva, elhelyezésre!

Kilépés az aktuális ablakból a változtatások mentésével. Minden itt elvégzett módosítást megjegyez a rendszer. A bal ablakrészben véghezvitt változások, és a tervlap kijelölt részét is megjegyzi a rendszer. Azaz ha legközelebb az Új egyvonalas terület átemelése funkciót elindítjuk minden olyan állapotban kerül elénk mint amilyenre beállítottuk. A gomb megnyomása után a kijelölt területet elhelyezhetjük a blokkvázlaton a referencia pont megjelölésével!

A jobb oldali egérgomb megnyomása, majd felengedésére az alábbi lebegő menü jelenik meg. Ekkor a lebegő menüben megjelenő funkciók a referencia pont megadása közben is hívhatók, végrehajthatók, anélkül, hogy a funkció végrehajtás megszakadna. Kivéve az Eldob, Esc funkciót, mely kifejezetten a funkció szerkesztési eredmény nélküli befejezésére szolgál.

A pozíció megadása közben a lebegő menü segítségével az alábbi beállításokat tudjuk közvetlenül, a funkció végrahajtásának megszakítása nékül végrehajtani:

'Pozicionálás közben is van támogatás'

--->

Distance measuring buffer

A gomb véglegesíti az elemet a rajzon és új elhelyezési pozíció megadását teszi lehetővé. A rendszer az 'Elem forgatás:' dialógusba belépve a kurzort automatikusan a Rendben gombra helyezi. Az elem „gyors” elhelyezéséhez elegendő kétszer kattintani az egér bal oldali gombjával. (double-click)

A 'Forgatás:' csoportban módosítható a szimbólum elhelyezés forgatási szöge fokokban, az óramutató járásával ellentétes pozitív irányban. A legördülő listáról választhatóak nevezetes szög értékek, a gomb segítségével a szög mérési puffer lekérdezhető, vagy az ikonokkal a fő forgatási szögek állíthatóak be.

A gomb megnyomásával újra mozgathatjuk az elhelyezendő elemet.

Az gombbal úgy fejezzük be a műveletet, hogy nem törénik elem elhelyezés.


Lásd:

Egyvonalas területek frissítése...

Ablakozás zoom és vontatás görgető kerékkel
Pont bevitel
Pont igazítási mód
Terület kezelés beállításai

Korlátozások/megjegyzések:

Az azonosított készülékek funkciói törlésére és módosítására nincsen mód újbóli elhelyezésük előtt!

Az OmegaCAD ENGINEER rendszerben az adatbeviteli szerkesztő ablak mellett elhelyezett gomb segítségével a felhasználó sablonba tárolhatjuk, gomb segítségével a sablonból törölhetjük az ablak tartalmát! A gomb segítségével a felhasználói sablonban eltárolt szövegekből választhatunk!

Az OmegaCAD ENGINEER rendszerben a működési kapcsolat sablonok '.Ols' állományban tárolódnak.

Az OmegaCAD ENGINEER rendszerben a működési kapcsolat sablonok alapértelmezési könyvtára a 'x:\V10.x..\OmegaWin32\Template\'

A dialógus ablak átméretezhető. Az átméretezett értékeket a rendszer megőrzi!

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site