Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Kábel tömszelencék, szereléshely anyagai

'Elrendezési (diszpozíciós) tervek készítése' modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O ELRENDEZÉS tervezés

Elrendezés tervezés

Kábel tömszelencék, szereléshely anyagai...

Szerszámos:

Ebben az egy funkcióban a szereléshelyre érkező kábelek tömszelencéit és a szereléshelyhez tartozó anyagokat tudjuk kezelni. Az alábbi fülek kiválasztásával választhatunk az egyes részfeladatok közül. A fülek elhelyezésésének sorrendje nem köt a végrehajtható feladatok kiválasztásában. Így például a szereléshelhez tartozó anyagokat mindig kezelni tudjuk, függetlenül a kábel tömszelencék szükségességétől, és annak megjelenítésének szintjétől.

A panel bal felső sarkában a szereléshely azonnosítóját és a hozzárendelt IP védetség adatot látjuk.

Ezt az IP védettség adatot a szabadtéri szereléshelyekre az Áramútterv logikai tervezése modul Szereléshely lista karbantartása... funkciójában a adjuk meg.

A következő kapcsolókkal az aktuális szereléshelyre vonatkozóan egyedileg szabályozzuk, hogy a tömszelencéket milyen mélységig kezeljük a tevezés során.

Ezzel a kapcsolóval kikapcsolhatjuk a szereléshelyen a tömszelencék kezelését még akkor is, ha az általános beállítások szerint ezen a szerteléshelyen a kábeleket tömszelencén keresztül kell a szekrénybe bevezetni. Fordítva is igaz, akkor is bekapcsolhatjuk, ha az általános elhelyezés szerint nem kellene tömszelencét elhelyezni.
Ha a kapcsoló kikapcsolt, akkor valamennyi a tömszelence kezelésre vonatkozó lehetőség érvénytelenre vált. Így az alább következő lehetőségek is.

 

Csak akkor lehet a szereléshelyen szükséges tömszelencékről grafikus táblázatot elhelyezni, ha az előző és ez a kapcsoló is bekapcsolt.
Ha a kapcsoló kikapcsolt, akkor a lemezkivágásterv nem helyezhető el.

 

Ezzel a kapcsolóval a lemezkivágásterv is elhelyezhetővé válik. Bekapcsolásával érvényessé válik a hozzátartozó funkció fül.

 

Ennek a választásával a szereléshelyre érkező kábeleket listáján láthatjuk az egyes kábelekhez kiválasztott tömszelencék adatait. Egyenként láthatjuk kiválasztási állapotukat, vagy választhatunk egyenként eltérő szempontok szerint. Akár egyes kábeleknél el is hagyhatjuk a tömszelencét.

 

Ebben a részben a tömszelencék kiválasztásának szempontjait adhatjuk meg általánosan a teljes létesítményre, vagy csak az adott szereléshelyre érvényesen.

 

Ez alatt a fül alatt lévő funkcióval a szereléshelyen szükséges tömszelencékről grafikus táblázatot helyezhetünk el a tervben. Csak akkor érvényes, ha a hozzátartozó kapcsoló érvényes és bekapcsolt.

 

Lehetőség van a szükséges tömszelencék szekrénybe való bevezetéséhez szükséges lemezkivágásterv elkészítésére is ezzel a lehetőséggel. De ez csak akkor lehetséges, ha a hozzátartozó kapcsoló érvényes és bekapcsolt.

 

Ez alatti funkció a szereléshelyhez rendelt anyagok kezelésével foglalkozik. A szereléshelyhez rendelt szekrény adatait a rendszer automatikusan kezeleli. ( Készülék elhelyezése a tervezett listáról... Készülék elhelyezése egyedi listáról... Ugyanígy az itt, ebben a funkció csoportban kezelt tömszelencék adatait is a rendszer a változásoknak megfelelően automatikusan frissíti. Csak az ettől eltérő, további anyagok kezelésére kell figyelni és megadni. Ezt biztosítja ez a funkció.


Ebben a funkcióban a szereléshelyre érkező kábelekhez rendelt tömszelencéket tudjuk egyedileg kezelni. Kábelenként láthatjuk kiválasztási állapotukat. A listán jobb oldali egérgomb felengedésére megjelenő menü, vagy a lista alján elhelyezett gombok segítségével, a kijelölt kábelekre tudjuk megváltoztani a kiválasztási szempontot. Egyes kábeleknél kizárhatjuk a tömszelence alkalmazását, vagy egyedi, eltérő tömszelencét is alkalmazhatunk.

Ha a szereléshelyen nem kell tömszelencét elhelyezni, akkor a listán a tömszelence adatok üresek, és valamennyi módosító funkció érvénytelen.

Ennek a funkciónak a használatával tudunk az egyes kábelekhez egyedileg tömszelencét választani. Csak 'Tömszelence' tulajdonságú egyéb anyagot lehet kiválasztani. Ezért a kiválasztás mindig bekapcsolt 'Tömszelence' tulajdonság szűréssel indul.

Ha ennek ellenére más tulajdonágot jelölölünk ki, akkor a kiválasztás nem lehetséges. Ha kikapcsoljuk, és a kiválasztott elem nem 'Tömszelence' tulajdonságú akkor az alábbi hibajelzést kapjuk:

De a kiválasztott elemnek még meg kell felelnie a méret feltételeknek is. Azaz a kábel külső átmérőnek nagyobbnak kell lennie, mint tömszelencébe helyezhető minimális átmérő. Ha a feltétel nem teljesül, akkor az alábbi hibajelzés mellet léphetünk tovább:

És a kábel külső átmérőnek kisebbnek kell lennie, mint a tömszelencébe helyezhető maximális átmérő. Ha a feltétel nem teljesül, akkor az alábbi hibajelzés mellet léphetünk tovább:

És végül a szereléshely IP védettségével legyen azonos a kiválasztott tömszelence IP védettsége is. Ha a feltétel nem teljesül, akkor az alábbi hibajelzés mellet léphetünk tovább:

A hibajelzések ellenére dönthetünk úgy, hogy a kiválasztott elem megfelel. Ilyen esetben a kábel adatsora piros színnel jelenik meg. Egyébként a helyesen megadott egyedi tömszelencék adatsora kék. A panel alján látható állapotsor is tartalamzza a hibás választások darabszámát. A táblázatokban és az anyaglistákban a hibásan kiválasztott is elem megjelenik!

Az 'Egyedi tömszelence választás' funkció indítható a lista ablakban a bármely, kivéve az utolsó 'Költség' oszlopban végrehajtott dupla kattintással is!

Tömszelencék költségkódja

A kábelekhez rendelt tömszelencék hozzárendeléskor megöröklik a kábel költségkódját. Ezen változtatni lista ablakban az utolsó 'Költség' oszlopban végrehajtott dupla kattintással megjelenő listában lehet!

Ezzel a funkcióval tudjuk visszavonni az egyes kábelekre megadott egyedi tömszelence választást. A továbbiakban ezekhez a kábelekhez is tömszelencét fog választani a rendszer automatikus kiválasztási folyamata. Csak akkor érvényes, ha a kijelölt kábelek között van olyan, amelyre a tömszelence egyedelig lett kiválaszva.

A funkció használatával a kiválasztott kábelekre a tömszelence elhelyezés tíltását állítjuk be. Az így megjelölt kábelekhez a rendszer automatikus kiválasztás során sem helyez el tömszelencét. A gomb mindig érvényes, ha a szereléshelyen kell tömszelencét elhelyezni, és a kijelölt kábelek között van olyan, amelyre a tömszelence elhelyezés tíltása még nincs bekapcsolva.

A funkció használatával a kiválasztott kábelekre kikapcsoljuk a tömszelence elhelyezés tíltását. Csak akkor érvényes, ha a kijelölt kábelek között van olyan, amelyre a tömszelence elhelyezés tíltása bekapcsolt.

A fenti funkciók közül a lebegő menüben megjelenő funkciók végrehajthatók a kábellista több elemén is, ha az alábbi módon a lista több elemét jelöljük ki egyszerre.

Több kábel lista adatsort is kijelölhetünk adat módosításra, ha az egérrel a kijelölendő kábellista adatsorra való kattintással egy időben nyomva tartjuk a 'Ctrl' billentyű gombot is!

A kábel lista egy tartományát jelölhetjük ki, ha az egérrel a kijelölendő kábel sorára való kattintással egy időben nyomva tartjuk a 'Shift' billentyű gombot is! Ekkor az előző egér kattintás és a legutolsó egér kattintás közötti kábel listasorok lesznek egyszerre megjelölve!

Ha a kábellista adatsoron az egér jobb oldali gombját felengedjük, akkor a lebegő menü jelenik meg. A menü módosító funkciói egyszerre végrehajthatók az adatlista kijelölt sorain.


Ezen a panelen állítjuk be, hogy a kábelekhez a tömszelencék kiválasztása milyen módon történjen. A beállítást megtehetjük általánosan, vagy csak erre a szereléshelyre érvényesen.

'A beállítás valamennyi szereléshelyre érvényes! Kivéve azokat, amelyeknek saját beállítása van!'

A paramétereket valamennyi szereléshelyre érvényesen adjuk meg. Csak azokra lesz érvényes, amelyeknek nincs saját beállítása!
Ez a beállítás azonos a
Kábel tömszelencék kiválasztásának beállítása funkcióval.

A tömszelence kiválasztásakor csak azonos IP védettségű tömszelence kerül kiválasztásra

Bekapcsolt állapotában a kábelekhez csak a szereléshely IP védettségével azonos IP védettségű tömszelencék között keres a rendszer a még alább megadható feltetételek szerint.

Ha nincs azonos IP védettségű tömszelence, akkor a +1-el nagyobb védettségű elem is kiválasztható

Bekapcsolt állapotában a kábelekhez, ha nem található a szereléshely IP védettségével azonos IP védettségű tömszelence, akkor megengedett az egy értékkel erősebb védettségű tömszelence kiválasztása is. Így, ha az IP44 védettséghez keresünk, akkor kiválasztható az IP54, IP45, vagy IP55 védettségű tömszelence is. Természetesen abból az adattbázisból, amelyet alább meghatározunk.
A választási lehetőség természetesen akkor érvényes, ha az előző kapcsoló bekapcsolt állapotú.

A tömszelence kiválasztás csak ebből az adatbázisból legyen

Ha csak egy, meghatározott gyártmányból szeretnénk hogy válaszzon a rendszer, akkor itt kijelölthetjük azt a gyártói adatbázist, amelyből a választani megengedjük. Ezen belül, ha az adatbázis tartalmaz különböző paraméterű, de azonos IP védettségű tömszelencéket, akkor az adatbázis anyag csoportját, vagy az alcsoportját is meghatározhatjuk szűkítés képpen.

A kijelölést az 'Adatbázis, Gyártó' adat mögötti nyomógomb megnyomásával lehet megtenni. Csak 'Tömszelence' tulajdonságú egyéb anyagot lehet kiválasztani.

Ha az erre vonatkozó hibajelzést kikapcsoljuk a gomb segítségével, vagy a hibajelzés ellenére ilyen anyagot választunk ki, akkor ezt a hibajelzést kapjuk:

Ha az 'Anyag csoport' adat mögötti kapcsoló bekapcsolt, akkor megjelenik a beállított anyag csoport neve. Ekkor a tömszelence kiválasztás csak ebből az anyag csoportból történik. Egyébként a '- Nincs kijelölve' megjelölés. Ekkor már az 'Anyag alcsoport' kijelölés csak érvénytelen lehet!

Ha az 'Anyag alcsoport' adat mögötti kapcsoló bekapcsolt, akkor megjelenik a beállított anyag alcsoport neve. Ekkor a tömszelence kiválasztás csak ebből az anyag alcsoportból történik. Egyébként a '- Nincs kijelölve' megjelölés. Csak akkor érvényes, és kapcsolható be, ha az 'Anyag csoport' kijelölés érvényben van!

 

A tömszelence kiválasztás a létesítményi adatbázisból is!

A rendszer a tömszelencék keresését akapvetően a gyártói adatabázisokban végzi. Ha nincs kijelölve egy meghatározott gyártói adatbázis az előzőekben, akkor a létesítményi adatbázisból történő kiválasztást itt ennek a kapcsolónak a bekapcsolásával lehet engedélyezni.
A választási lehetőség természetesen akkor érvényes, ha az előző kapcsoló bekapcsolt állapotú.

Sablon kezelése:

A tömszelencék kiválasztására vonatkozó beállításokat a 'x:\V10.x..\OmegaWin32\UserSettings\User.ini' állományba mentjük.

A parancs segítségével a felhasználó által korábban a munkahelyi sablonba elmentett tömszelencék kiválasztására vonatkozó beállítást, bármely létesítményhez hezzárendelhetjük.

---> ---> ---> ---> --->

'A beállítás csak erre a szereléshelyre érvényes!'

A tömszelence kiválasztásakor csak azonos IP védettségű tömszelence kerül kiválasztásra

Bekapcsolt állapotában a kábelekhez csak a szereléshely IP védettségével azonos IP védettségű tömszelencék között keres a rendszer a még alább megadható feltetételek szerint.

Ha nincs azonos IP védettségű tömszelence, akkor a +1-el nagyobb védettségű elem is kiválasztható

Bekapcsolt állapotában a kábelekhez, ha nem található a szereléshely IP védettségével azonos IP védettségű tömszelence, akkor megengedett az egy értékkel erősebb védettségű tömszelence kiválasztása is. Így, ha az IP44 védettséghez keresünk, akkor kiválasztható az IP54, IP45, vagy IP55 védettségű tömszelence is. Természetesen abból az adattbázisból, amelyet alább meghatározunk.
A választási lehetőség természetesen akkor érvényes, ha az előző kapcsoló bekapcsolt állapotú.

A tömszelence kiválasztás csak ebből az adatbázisból legyen

Ha csak egy, meghatározott gyártmányból szeretnénk hogy válaszzon a rendszer, akkor itt kijelölthetjük azt a gyártói adatbázist, amelyből a választani megengedjük. Ezen belül, ha az adatbázis tartalmaz különböző paraméterű, de azonos IP védettségű tömszelencéket, akkor az adatbázis anyag csoportját, vagy az alcsoportját is meghatározhatjuk szűkítés képpen.

A kijelölést az 'Adatbázis, Gyártó' adat mögötti nyomógomb megnyomásával lehet megtenni. Csak 'Tömszelence' tulajdonságú egyéb anyagot lehet kiválasztani.

Ha az erre vonatkozó hibajelzést kikapcsoljuk a gomb segítségével, vagy a hibajelzés ellenére ilyen anyagot választunk ki, akkor ezt a hibajelzést kapjuk:

Ha az 'Anyag csoport' adat mögötti kapcsoló bekapcsolt, akkor megjelenik a beállított anyag csoport neve. Ekkor a tömszelence kiválasztás csak ebből az anyag csoportból történik. Egyébként a '- Nincs kijelölve' megjelölés. Ekkor már az 'Anyag alcsoport' kijelölés csak érvénytelen lehet!

Ha az 'Anyag alcsoport' adat mögötti kapcsoló bekapcsolt, akkor megjelenik a beállított anyag alcsoport neve. Ekkor a tömszelence kiválasztás csak ebből az anyag alcsoportból történik. Egyébként a '- Nincs kijelölve' megjelölés. Csak akkor érvényes, és kapcsolható be, ha az 'Anyag csoport' kijelölés érvényben van!

A tömszelence kiválasztás a létesítményi adatbázisból is!

A rendszer a tömszelencék keresését akapvetően a gyártói adatabázisokban végzi. Ha nincs kijelölve egy meghatározott gyártói adatbázis az előzőekben, akkor a létesítményi adatbázisból történő kiválasztást itt ennek a kapcsolónak a bekapcsolásával lehet engedélyezni.
A választási lehetőség természetesen akkor érvényes, ha az előző kapcsoló bekapcsolt állapotú.


Ez alatt a fül alatt lévő funkcióval a szereléshelyen szükséges tömszelencékről grafikus táblázatot helyezhetünk el a tervben. Csak akkor érvényes, ha a hozzátartozó ''A szükséges tömszelencékről táblázat készül'' kapcsoló érvényes és bekapcsolt.

A tömszelencék táblázat tartalmának összeállítása az alábbi két módon történhet:

Minden kábelmegjelenik.

A táblázatban valamennyi kábel és tömszelencéje megjelenik.

Összesítve.

Az azonos tömszelencék összevonva, összegezve jelennek meg. Ekkor a 'Kábel sorszám', 'Kábel azonosító' és a 'Hová' oszlopok nem jelenhetnek meg, és a 'Darabszám' oszlop megjelenítése nem kapcsolható ki.

'Hasábok száma:'

A csoportban a készítendő táblázat hasábjainak számát állítjuk be.

Automatikus

Ennek a beállításnak az esetén a rendszer a tervlap méretének megfelelően megválasztja az optimális hasábszámot.

Felhasználói

Ennek a beállításnak az esetén a hasábok száma a felhasználói beállítás szerinti lesz. A hasábok számát 1 és 3 között lehet megadni.

'Hasáb szélessége:'

A csoportban a készítendő táblázat hasáb szélességét állítjuk be.

Automatikus

Ennek a beállításnak az esetén a rendszer a hasábban lévő feliratok hosszától függően számítja ki a hasáb szélességét.

Állandó

Ennek a beállításnak az esetén a hasábok szélessége a felhasználói beállítás szerinti lesz.

'Tulajdonság megőrzése:'

A csoportban a készítendő táblázat tulajdonságainak megőrzését állítjuk be.

Megőrzi a saját tulajdonságait

Ebben az esetben tárolódik a szerkesztés során beállított összes megjelenítési tulajdonság. Lehetőség van a táblázat tulajdonságait a beállítás sablonba másolni a gombbal. Ekkor más táblázatok megjelenítését azonossá tehetjük a most szerkesztettel.

Ha a sablon tulajdonságaival módosítani akarjuk a szerkesztendő táblázat megjelenését, akkor azt a gombbal tehetjük meg! Ha nem ez az opció van kijelölve, akkor a fenti gombok érvénytelenek.

Felveszi a sablon tulajdonságait

Ebben az esetben a táblázat megjelenése mindig az aktuális sablon megjelenésével lesz azonos. A táblázat frissítése esetén a megjelenés mindig az aktuális sablon megjelenésének megfelelően módosul.

'Táblázat tartalom beállítás:'

A csoportban beállíthatjuk, hogy van-e a táblázatnak címsora, és ha van, akkor annak mi legyen a tartalma.

Továbbá azt szabályozhatjuk, hogy a táblázatba milyen költségkódú elemek kerüljenek bele.

'Táblázat oszlopainak beállítása:'

A csoportban a táblázatban megjelenő oszlopokat állíthatjuk be.

Továbbá ebben a csoportban adhatjuk meg az egyes oszlopok szélességét abban az esetben ha a
Hasáb szélessége Állandó

'A táblázat több lapra való tördelése:'

Több lapon

A kapcsoló bekapcsolása esetén azokat a táblázatokat, amelyek nem férnek egy tervlapon, a rendszer a táblázatot több részre tördeli, amelyet különböző lapokon helyezhetünk el.

Ilyen esetekben a táblázat elhelyezése során a Beállítások... Képernyő munkaterület beállítása Képernyő munkaterület kialakítása 'Művelet azonosító/pont igazítási mód üzenetsor van' sávban a rendszer jelzi, hogy melyik táblázatrész kerül elhelyezésre. A rendszer nem vizsgálja, hogy a táblázatrészek sorrendben mely lapokra kerülnek elhelyezésre.

'Szerkesztési jellemzők:'

A csoportban a készítendő táblázat vonalainak és feliratainak jellemzőt adjuk meg. Itt állítjuk be a sor magasságokat is.

Keretvonal

A táblázatot határoló vonal tulajdonságait állíthatjuk be. Megnyomása után a vonaljellemzők beállítása dialógus ablak jelenik meg. Lásd: (Vonal stílus beállítása)

Elválasztó vonal

A táblázat hasábjait és sorait elválasztó vonal tulajdonságait állíthatjuk be. Megnyomása után a vonaljellemzők beállítása dialógus ablak jelenik meg. Lásd: (Vonal stílus beállítása)

Fejléc felirat

A táblázat fejlécében megjelenő felirat tulajdonságait állíthatjuk be. Megnyomása után a szöveg jellemzők beállítása dialógus ablak jelenik meg. Lásd: (Szöveg stílus beállítása)

Táblázat felirat

Ezzel a felirat jelleggel jelennek a táblázat adatainak feliratai. Megnyomása után a szöveg jellemzők beállítása dialógus ablak jelenik meg. Lásd: (Szöveg stílus beállítása)

Fej:

A táblázat fejléc sor magassága a rajzlapon [mm]-ben.

Sor:

A táblázat adat sor magassága a rajzlapon [mm]-ben.

Ajánlott beállítás:

Az ajánlott beállítások gombra kattintva a táblázat tulajdonságai felveszik az alap beállításokat.

'Elhelyezés módja:'

A csoportban a készítendő táblázat elhelyezés módját állítjuk be.

Pozícionálással

Ha még nem történt táblázat elhelyezés korábban a tervlapokon, akkor csak ez a rádió gomb érvényes, és a tervező által kiválasztott pozícióba kerül elhelyezésre a táblázat. Amennyiben már történt korábban táblázat elhelyezés valamelyik tervlapon, a rendszer autómatikusan törli valamennyit, és az új táblázat pozíciójának kiválasztása a tervező feladata. Ebben az esetben ez a gomb látható.

Frissítéssel

Ha még nem történt táblázat elhelyezés korábban a tervlapokon, akkor ez a rádió gomb érvénytelen. Amennyiben már történt korábban táblázat elhelyezés valamelyik tervlapon, és elhelyzés esetén ez a rádió gomb van kiválasztva, akkor a régi táblázatok törlésre kerülnek és a pozíciójukba autómatikusan felszerkesztődik az új táblázat. Ebben az esetben nincs szükség pozícionálásra az elhelyezésnél. Ebben az esetben ez a gomb látható.

'A táblázat elhelyezve:'

A csoportban a már elhelyezett táblázat lapjára lehet ugrani a gomb megnyomásával.

Ezen a lapon

A gomb érvénytelen ha a táblázat még nem került elhelyezésre. Ellenkező esetben mutatja a táblázat melyik lapon van elhelyezve. Megnyomásakor a táblázat lapjára ugrik a rendszer.

'Állapot visszajelző információs sáv:'

A csoportban a táblázat elhelyezésével kapcsolatos információkról kapunk tájékoztatást. Egy ikonból és egy szöveges leírásból áll, a szöveges leírás megjelenik a szöveges rajzon mozdulatlan hagyott kurzor mellett is.

Az elhelyezett táblázat mindenben megegyezik a terv tartalommal és a szerkesztési tulajdonságokkal.

A táblázat még nincs elhelyezve a terven!

Az elhelyezett táblázat szerkesztési tulajdonság nem azonos a beállítottal!

Az elhelyezett táblázat tartalom nem azonos a terv tartalommal!

Az elhelyezett táblázat tartalom és szerkesztési tulajdonság nem azonos a terv tartalommal és tulajdonságokkal!

Az aktuális beállításnak megfelelő táblázat megjelenése a minta rajzban mindig látható.


Ez alatt a fül alatt lévő funkcióval a szereléshelyen a szükséges tömszelencékről lemezkivágástervet helyezhetünk el a tervben. Csak akkor érvényes, ha a hozzátartozó ''A tömszelencék elhelyezéséről lemezkivágásterv is készül'' kapcsoló érvényes és bekapcsolt.

A lemez kivágásterv kűlső, meghatározó méretét a szereléshelyhez választott szekrény mérete határozza meg. A szereléshelyhez a szekrényt a Készülék elhelyezése a tervezett listáról... funkcióban választjuk meg. Itt csak az ellenrző adatok vannak megjelenítve.

--->

A lemez kivágásterv meghatározó mérete a szekrény szélessége és mélysége. Ezen belül, hogy a szélektől irányonként mekkora távolságot kell tartani, az a folyamatban kétféle módon adható meg.

Törzsadatbázisok kezelése modulban az adott szekrényhez megadjuk a 'Lemez kivágásterv' elhelyezése ezen a nézeten funkcióban az adatokat. Ekkor ezeket az értékeket itt a felhasználás során már nem kell megadni. De már itt nem is változtaható meg. A szekrény típusára mindig állandó lesz.

 

Ha a szekrényhez nincs megadva a fenti 'Lemez kivágásterv' nézet. Ekkor ezeket az értékeket itt kell megadni. De már itt nem is változtaható meg. A szekrény típusára mindig állandó lesz.

A 'Távolság bal oldal:', 'Távolság jobb oldal:', 'Távolság hátul:' és 'Távolság elöl:' szerkesztő ablakok érvényesek lesznek, és megadható a kívánt érték. A tömszelencék kiosztása az adott irányból a szekrény lemez szélétől ettől az értéktől fog kezdődni.

A tömszelence kivágásterv szerkesztés részletes tulajdonságainak a megadása ennek a funkciónak használatával lehetséges.

A beállítás működése azonos a:
Elektro rendszer beállítások funkcióval.

'A szekrény nézetek:' részben arról kapunk tájékoztatást, hogy a szereléshelyhez tartozó elrendezési tervben a szekrénynek mely nézetei vannak elhelyezve, és hol.

'Tulajdonság megőrzése:'

A csoportban a készítendő táblázat tulajdonságainak megőrzését állítjuk be.

Megőrzi a saját tulajdonságait

Ebben az esetben tárolódik a szerkesztés során beállított összes megjelenítési tulajdonság. Lehetőség van a táblázat tulajdonságait a beállítás sablonba másolni a gombbal. Ekkor más táblázatok megjelenítését azonossá tehetjük a most szerkesztettel.

Ha a sablon tulajdonságaival módosítani akarjuk a szerkesztendő táblázat megjelenését, akkor azt a gombbal tehetjük meg! Ha nem ez az opció van kijelölve, akkor a fenti gombok érvénytelenek.

Felveszi a sablon tulajdonságait

Ebben az esetben a táblázat megjelenése mindig az aktuális sablon megjelenésével lesz azonos. A táblázat frissítése esetén a megjelenés mindig az aktuális sablon megjelenésének megfelelően módosul.

'Elhelyezés módja:'

A csoportban a készítendő táblázat elhelyezés módját állítjuk be.

Pozícionálással

Ha még nem történt táblázat elhelyezés korábban a tervlapokon, akkor csak ez a rádió gomb érvényes, és a tervező által kiválasztott pozícióba kerül elhelyezésre a táblázat. Amennyiben már történt korábban táblázat elhelyezés valamelyik tervlapon, a rendszer autómatikusan törli valamennyit, és az új táblázat pozíciójának kiválasztása a tervező feladata. Ebben az esetben ez a gomb látható.

Frissítéssel

Ha még nem történt táblázat elhelyezés korábban a tervlapokon, akkor ez a rádió gomb érvénytelen. Amennyiben már történt korábban táblázat elhelyezés valamelyik tervlapon, és elhelyzés esetén ez a rádió gomb van kiválasztva, akkor a régi táblázatok törlésre kerülnek és a pozíciójukba autómatikusan felszerkesztődik az új táblázat. Ebben az esetben nincs szükség pozícionálásra az elhelyezésnél. Ebben az esetben ez a gomb látható.

'A táblázat elhelyezve:'

A csoportban a már elhelyezett táblázat lapjára lehet ugrani a gomb megnyomásával.

Ezen a lapon

A gomb érvénytelen ha a táblázat még nem került elhelyezésre. Ellenkező esetben mutatja a táblázat melyik lapon van elhelyezve. Megnyomásakor a táblázat lapjára ugrik a rendszer.

'Állapot visszajelző információs sáv:'

A csoportban a táblázat elhelyezésével kapcsolatos információkról kapunk tájékoztatást. Egy ikonból és egy szöveges leírásból áll, a szöveges leírás megjelenik a szöveges rajzon mozdulatlan hagyott kurzor mellett is.

Az elhelyezett táblázat mindenben megegyezik a terv tartalommal és a szerkesztési tulajdonságokkal.

A táblázat még nincs elhelyezve a terven!

Az elhelyezett táblázat szerkesztési tulajdonság nem azonos a beállítottal!

Az elhelyezett táblázat tartalom nem azonos a terv tartalommal!

Az elhelyezett táblázat tartalom és szerkesztési tulajdonság nem azonos a terv tartalommal és tulajdonságokkal!

Az aktuális beállításnak megfelelő táblázat megjelenése a minta rajzban mindig látható.


Ezen a helyen a szereléshelyhez, szekrényhez rendelt költség adatokat lehet megadni, módosítani.

A szereléshelyhez tartozó Szekrények:

A szereléshelyhez közvetlenül tartozik maga a szekrény, amelyet a Készülék elhelyezése a tervezett listáról..., vagy a Készülék elhelyezése egyedi listáról... funkcióban határozunk meg. Ebben az elrendezési tervezési részben megadott szekrény azonnal frissül ebben a listában és az első sorban fog elhelyezkedni rózsszín alap megjelöléssel.

A listában új szekrényt megadni, módosítani az alábbi funkció csoporttal lehet.

---> ---> --->

Szekrény kiválasztása

A 'Típus' ablakban megjelenik a szekrény neve. Szekrényt az ablak mögötti nyomógomb megnyomásával lehet módosítani. Ekkor a szekrény adatbázisból kiválasztható a szekrény.
Csak akkor érvényes, ha az aktív sor szekrény adatot tartalmaz!

A szekrény módosítás indítható a lista ablakban a 'Adatbázis/Gyártó', 'Szekrény' vagy az '-' oszlopban végrehajtott dupla kattintással is!

Mennyiség megadása

A 'Mennyisége' ablakban módosítható a szekrény darabszáma. Az ablak mögötti gombok segítségével egységenként lehet növelni, csökkenti a mennyiségi adatot.
Csak akkor érvényes, ha az aktív sor szekrény adatot tartalmaz!

A mennyiség módosítás indítható a lista ablakban a 'Mennyiség' oszlopban végrehajtott dupla kattintással is!

Költség kód beállítása

A 'Költség' ablakban módosítható a szekrény költségvetési kódja.
Csak akkor lehetséges, ha az aktív sor szekrény adatot tartalmaz!

'Új berendezés'

esetén kiírásra kerül a szekrény elem a szerelési idővel.

'Meglévő berendezés'

esetén a semmilyen adat nem kerül kiírásra.

'Felhasznált berendezés'

esetén csak a szerelési idő kerül kiírásra. Maga a szekrény elem nem.

'Bontandó berendezés'

esetén csak a bontási jel kerül a szekrény listákra.

'Cserélendő berendezés'

feldolgozása a beállításoktól fűggően eltérő módon történik:.
(Lásd: Új/Meglévő/Felhasznált/Bontandó/Cserélendő költség adatok megadása)

A költség kód módosítás indítható a lista ablakban a 'Költségkód' oszlopban végrehajtott dupla kattintással is!

Új szekrény felvétele a listára

Az 'Új szekrény' nyomógomb segítségével a listába egy új szekrény adatait vehetjük fel. Hatására az szekrény adatbázisból kiválasztható az új szekrény. A mennyisége 1 darab, az adatsor jelzése pedig '!Szekrény' lesz.

Az elemet tartalmazó adatbázis adatai

Az Adatbázis: tartalmazza annak az adatbázisnak a nevét, amelyből az elem kiválasztásra került. Ha ez a létesítményi adatbázis akkor a <Létesítmény> jelenik meg.

Ha az elem egy 'Gyártói adatbázis' eleme, akkor a Gyártó: ablakban megjelenik a kiadó logója, ha azt megadták, és érvényes lesz gomb, melynek használatával elérhetővé válik a 'Gyártói adatbázis' verzió változatainak története.

A szereléshelyhez tartozó Egyéb anyagok:

A szereléshelyhez automatikusan kigyűjtésre kerülnek a kábelek szekrénybe történő bevezetéséhez szükséges tömszelencék. Természetesen csak akkor, ha az erre vonatkozó beállítások ezt szükségessé teszik.

A tömszelencék automatikus kigyűjtése megtörténik, ha az 'Rendszer beállítások' modul részben, vagy a
'Tervek automatikus kiértékelése' modul Kábel tömszelencék kiválasztásának beállítása részben ezt beállítjuk,
és végrehajtjuk a
'Tervek automatikus kiértékelése' modulban a tömszelencék kigyűjtését.

A szereléshely kábeleihez a fül alatt az általános kijelöléstől eltérően egyedi tömszelencét is megadhatunk.

A lista azon adasorai, amelyek a rendszer automatikus, vagy egyedi felhasználói tömszelence kezeléssel kerültek meghatározásra halvány zöld alapszínen jelennek meg.

A listában új egyéb anyagot megadni, módosítani az alábbi funkció csoporttal lehet.

---> ---> --->

Anyag csoport kiválasztása

A 'Csoport' ablakban megjelenik az egyéb anyag csoport neve. Az egyéb anyagot az ablak mögötti nyomógomb megnyomásával lehet módosítani. Ekkor az egyéb anyag adatbázisból kiválasztható az egyéb anyag.
Csak akkor érvényes, ha az aktív sor egyéb anyag adatot tartalmaz!

Az egyéb anyag módosítás indítható a lista ablakban a 'Adatbázis/Gyártó', 'Csoport' vagy az 'Anyag' oszlopban végrehajtott dupla kattintással is!

Az anyag kiválasztása

Az 'Anyag' ablakban megjelenik az egyéb anyag neve. Az egyéb anyagot az ablak mögötti nyomógomb megnyomásával lehet módosítani. Ekkor az egyéb anyag adatbázisból kiválasztható az egyéb anyag.
Csak akkor érvényes, ha az aktív sor egyéb anyag adatot tartalmaz!

Az egyéb anyag módosítás indítható a lista ablakban a 'Adatbázis/Gyártó', 'Csoport' vagy az 'Anyag' oszlopban végrehajtott dupla kattintással is!

Mennyiség megadása

A 'Mennyisége' ablakban módosítható az egyéb anyag darabszáma. Az ablak mögötti gombok segítségével egységenként lehet növelni, csökkenti a mennyiségi adatot.
Csak akkor érvényes, ha az aktív sor egyéb anyag adatot tartalmaz!

A mennyiség módosítás indítható a lista ablakban a 'Mennyiség' oszlopban végrehajtott dupla kattintással is!

Költség kód beállítása

A 'Költség' ablakban módosítható az egyéb anyag költségvetési kódja.
Csak akkor lehetséges, ha az aktív sor egyéb anyag adatot tartalmaz!

'Új berendezés'

esetén kiírásra kerül az egyéb anyag és szerelési idővel.

'Meglévő berendezés'

esetén a semmilyen adat nem kerül kiírásra.

'Felhasznált berendezés'

esetén csak a szerelési idő kerül kiírásra. Maga az egyéb anyag nem.

'Bontandó berendezés'

esetén csak a bontási jel kerül az egyéb anyag listákra.

'Cserélendő berendezés'

feldolgozása a beállításoktól fűggően eltérő módon történik:.
(Lásd: Új/Meglévő/Felhasznált/Bontandó/Cserélendő költség adatok megadása)

A költség kód módosítás indítható a lista ablakban a 'Költségkód' oszlopban végrehajtott dupla kattintással is!

Új egyéb anyag felvétele a listára

Az 'Új egyéb anyag' nyomógomb segítségével a listába egy új egyéb anyag adatait vehetjük fel. Hatására az egyéb anyag adatbázisból kiválasztható az új egyéb anyag. A mennyisége 1 darab, az adatsor jelzése pedig '!Egyéb' lesz.

Az elemet tartalmazó adatbázis adatai

Az Adatbázis: tartalmazza annak az adatbázisnak a nevét, amelyből az elem kiválasztásra került. Ha ez a létesítményi adatbázis akkor a <Létesítmény> jelenik meg.

Ha az elem egy 'Gyártói adatbázis' eleme, akkor a Gyártó: ablakban megjelenik a kiadó logója, ha azt megadták, és érvényes lesz gomb, melynek használatával elérhetővé válik a 'Gyártói adatbázis' verzió változatainak története.

A lista elemek rendezését, törlését, vagy a teljes lista törlését 'Lista elemek:' csoportban elhelyezett funkciókkal végezhetjük el.

Rendezés

Ha a listában van legalább két adatsor, akkor a nyomógomb érvényes lesz, melyek segítségével a kijelölt adatsort a listán más sorrendbe helyezhetjük.

A nyomógomb megnyomása után megjelenik a 'Lista rendezése:' dialógus ablak, ahol a lista elemei láthatók. A rendezési listán a lista azon sorát kell kijelölni, ahova az aktív listasort szeretnénk helyezni. A rendezés végrehajtásához a kívánt listasorra való dupla kattintással, vagy a gombbal kell kilépni.

A 'Rendezés' végrehajtható a lista ablakban a bal, vagy a jobb oldali egérgomb folyamatos lenyomása melletti mozgatással is. Ha érvényes lista sor fölött engedjük fel az egérgombot, a kiválasztott lista sort ebbe a sorba helyezi át a rendszer.

Törlés

Ha a listában van legalább egy adatsor, akkor nyomógomb érvényes lesz, melyek segítségével a kijelölt adatsort a listából törölhetjük A törlést a:

kérdésre adott válasz után végzi el a rendszer!

'Delete'

Ha a kijelölt listasor törlését elvégezhetjük a billentyűzet 'Delete' gombjának megnyomásával is.

A listasor törlése végrehajtható a lista ablakban a bal, vagy a jobb oldali egérgomb folyamatos lenyomása melletti mozgatással is. Ehhez a kurzort a lista ablakon kívülre kell mozgatni. Ezt a megjelenő "szemetes" kurzor jól láthatóan jelzi számunkra! Ha ilyen helyzetben engedjük fel az egérgombot, akkor a kijelölt listasort törli a rendszer!

Lista ürítése

Ha a listában van legalább egy adatsor, akkor a 'Lista ürítése' nyomógomb érvényes lesz, nyomógomb érvényes lesz, melyek segítségével a teljes adatlistát törölni lehet. Az ürítést a:

kérdésre adott válasz után végzi el a rendszer! Ez után a törlését 'Lista elemek:' csoportban lévő funkciók érvénytelenek lesznek.

Ez a funkció azonos a Anyag és költségvetés listák készítése modul Anyaglista készítése rész Szereléshelyhez rendelt anyagok kezelése funkciójával.


A gomb megnyomására megjelenik ez a súgó.

A gomb megnyomásával a rendszer kilép a funkció táblázat készítéséből táblázat elhelyezés nélkül, és az ezközölt változások érvényüket vesztik.

A gomb megnyomásával a rendszer kilép a funkció táblázat készítéséből táblázat elhelyezés nélkül, és az ezközölt változások elmentésre kerülnek.

A gomb megnyomásával a rendszer elkészíti a funkció táblázatot, majd azt úsztatva elhelyezhetjük a rajzon (ha a , vagy a fül érvényes, és a 'Pozícionálással' rádió gomb van kijelölve). Amennyiben a táblázat elhelyezésekor más rajzi elemek takarásba kerülnek, a rendszer az alábbi hibaüzenetet adja:

Abban az esetben, ha a teljes táblázat, vagy csak annak egy része a rajzi területet meghatározó pecsét területén kívül esik, a rendszer az alábbi hibaüzenetet adja:

A gomb megnyomásával a rendszer frissíti a funkció táblázatot (ha a , vagy a fül érvényes, és a 'Frissítéssel' rádió gomb van kijelölve). Amennyiben a táblázat frissítésekor más rajzi elemek takarásba kerülnek, a rendszer az alábbi hibaüzenetet adja:

Abban az esetben, ha a teljes táblázat, vagy csak annak egy része a rajzi területet meghatározó pecsét területén kívül esik, a rendszer az alábbi hibaüzenetet adja:

Korlátozások/megjegyzések:

 

A funkció azonos a Anyag és költségvetés listák készítése modul Anyaglista készítése rész Szereléshelyhez rendelt anyagok kezelése funkciójával.

A dialógus ablak átméretezhető. Az átméretezett értékeket a rendszer megőrzi!

A címsorban az egér jobb oldali gombjának lenyomásával a felugró menüben a 'Eredeti méret és helyzet visszaállítása' menüpont választásával a dialógus ablak eredeti helyzete és mérete visszaállítható.

 

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site