OmegaCAD Grafikus Alaprendszer

Felhasználói kézikönyve

Rajz nyomtatása

Elérés:

Menü:

Rajzok

Nyomtatás...

Szerszámos:

Billentyűzet:

[Alt+N]


A nyomtatóknál a nyomtatási terület műszaki okok - pl. a papír befogás miatt - a nyomtatási terület nem egyezik meg a papír méretével. Azaz nem tudják teljes mértékig kihasználni, telerajzolni a papírt. A kieső terület mérete függ a nyomtató típusától. Azért, hogy Ön minél jobban ki tudja használni a nyomtatójának adottságait, és minél szebb rajzokat tudjon készíteni lehetősége van a nyomtatás megkezdése előtt néhány beállítás megváltoztatására. Ezért megjelenik a 'Rajz nyomtatás beállítása:' dialógus ablak, tájékoztató információkkal, és beállítási lehetőséggel, minta ablakkal (ahol látható a rajz és a nyomtatásra kerülő terület elhelyezkedése) - melyek alapértelmezés szerint ki vannak töltve -

A nyomtatás panelon a beállított nyomtató tájékoztató adatai:


A nyomtató típusa
A nyomtató rajzlap mérete
A nyomtatandó rajz neve
A nyomtatandó rajzlap mérete
A torzított rajz mérete

Nyomtatási terület és torzítás beállítása:

'A rajzlap bal alsó sarokpontja:' megváltoztatásával a rajzot lehet mozgatni a nyomtatási területen belül.

'A rajz torzítás:' megváltoztatásával megváltoztatható a rajz x és y irányú mérete. A gombra rákattintva a torzítás úgy változik meg, hogy a rajz pontosan kitöltse nyomtatási területet, azaz pontosan ráférjen a nyomtató rajzlapjára. Az gombra rákattintva az x és y irányú torzítás is 1.00-ra áll, azaz nem lesz torzított a rajz. Ezeken kívül természetesen lehetőség van bármilyen torzítási érték beállítására.

Ha az 'X=Y' check box be van jelölve, akkor az Y irányú torzítás beállító gombjai érvénytelenekké válnak, és az Y torzítás értéke a továbbiakban megegyezik az X torzítás értékével.

Az origó és torzítási beállítások változtatásának hatása azonnal látható a minta ablakban! (Olvassa el a Korlátozások/megjegyzések részt is!) A minta ablakban is van lehetőség a beállítások módosítására:

A minta ablakban látható a rajz, és a nyomtatásra kerülő terület kijelölése egy keretezett, pontokkal aláfestett területtel. A minta ablakban a nyomtatási terület megváltoztatása alapján a 'A rajzlap bal alsó sarokpontja:' és a 'A rajz torzítás:' értékei módosulnak.

Ha a gomb be van nyomva, akkor van lehetőség a nyomtatási terület módosítására. A kurzort a nyomtatási terület határára mozgatva a kurzor átvált a méret változtatás kurzorra. Ekkor az egér bal oldali gombjával „meg lehet fogni” a nyomtatási határt, és mozgatni lehet. Az új határnak megfelelő részlet lesz kinyomtatva. Ha az 'Y=X' be van kapcsolva, és méret változtatás történik, akkor a gumizott rajzterület mérete és helyzete csak az X koordinátáktól függ!

Ha a gomb be van nyomva, a nyomtatási területen belül a mozgatási kurzor jelenik meg. Ekkor az egér bal oldali gombjával meg lehet fogni a nyomtatási területet, és át lehet helyezni másik területre - a méret megváltoztatása nélkül -.

Ha a gomb van megnyomva, akkor a minta ablakban is működnek a Zoom, Pan ablakozási funkciók.

A gombok a minta ablakban megjelenő kép beállítására szolgálnak. A jobb oldali gomb lenyomásakor a képernyőn kiablakozott területhez igazítja a program a nyomtatási beállításokat. (Ha az utolsó nyomtatáskor lenyomott állapotban maradt, akkor az ablak megnyitásakor a képernyőn látható területre igazítva nyitja meg a minta ablakot.) A beállítási értékek módosítása után a jobb oldali gombra kattintással ismét beállítható a nyomtatási terület az aktuális képernyő kivágáshoz.

A bal oldali gomb lenyomásával az ablak megnyitásakor érvényes beállításokra lehet visszatérni. Ha lenyomva marad a gomb, akkor az új nyomtatás megkezdésekor az utolsó nyomtatás szerinti beállításokkal nyitja meg az ablakot.

Ha a kettő közül egyik gomb sincs megnyomott állapotban, akkor olyan beállítással nyílik meg az ablak, hogy teljes rajz és a teljes rajzlap is látható a minta ablakban.

A gombokkal a minta ablak területén lehet ablakozási műveleteket végrehajtani.

Egyéb beállítások:

A 'Példányszám:' megváltoztatásával egy utasításra több példányban is kinyomtatható a rajz.

'Minden fekete:' bejelölése esetén a rajz minden grafikus elemét fekete színnel nyomtatja abban az esetben is, ha színes nyomtatón készül a rajz. Monokróm nyomtató használatakor célszerű ezt a kapcsolót bejelölni, egyébként a nyomtató meghajtó programjától függően az egyes színeket különböző árnyalatokkal (mintázatokkal) próbálja jelölni. Ez az elemeket nehezen olvashatóvá teheti.

'Háttér háttér színnel:' bejelölése esetén a rajz azon grafikus elemei amelyek "háttér" rétegen vannak elhelyezve, a rendszerben beállított háttér színnel jelennek meg, ha színes nyomtatón készül a rajz. A kapcsoló csak akkor használható, ha a rendszerben a Beállítások... Rendszer színek beállítása Háttér rétegek színe megjelenítése háttér színnel bekapcsolt állapotú és a 'Minden fekete:' kapcsoló nincs bekapcsolva!

A dialógus ablakban lévő 'Beállít' nyomógombra rákattintva egy szintén a Windows-hoz tartozó nyomtatási dialógus ablak jelenik meg. Itt be lehet állítani a fájlba nyomtatást - azaz nem közvetlenül nyomtatóra küldi a rajzot, hanem mágneslemezre. Ebből a dialógus ablakból tovább lehet lépni a Nyomtató beállítás funkció felé, vagy a rendben gomb megnyomásával vissza lehet térni a 'Rajz nyomtatás beállítás:' dialógus ablakhoz.


Korlátozások/megjegyzések:

Ha az X és Y irányú torzítás nem egyezik meg, a minta ablakban akkor is arányosan jelenik meg a rajz, azonban a nyomtatási területet jelölő téglalap arányai nem egyeznek meg a nyomtató lapméretének arányaival! A nyomtatandó rész jelöléséhez nem a rajzot, hanem a területet jelölő téglalapot torzítja a program. Így is helyesen jelzi, mely részlet kerül nyomtatásra, és könnyebb tájékozódni a rajzon.

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site