OmegaCAD Grafikus Alaprendszer

Felhasználói kézikönyve

Új blokk fájl készítése

Elérés:

Menü:

Blokk

Blokk fájl készítés

Szerszámos:

Billentyűzet:

[Ctrl+Insert]

Ikon:


A 'Blokk fájl készítés funkció' a rajz egy kijelölt részének grafikus blokk fájlban való tárolására szolgál. A blokk állományba bekerülő elemek rétegeinek adatai is lementésre kerülnek. Így lehetővé válik az elhelyezéskor az elemek réteg elnevezéseinek megőrzése.

Az első lépés, hogy ki kell jelölni a blokkot egy téglalap két átlósan elhelyezkedő csúcspontjának megadásával. Csak azok az elemek lesznek a blokk részei, melyek teljesen a határoló téglalapon belül vannak.

A blokkot határoló téglalap megadása után ki kell jelölni a felhívási pontot. Elhelyezéskor ennél a pontnál "fogva" lehet mozgatni, pozícionálni a blokkot.

A felhívási pont megadása után megjelenik a 'Grafikus blokk készítés:' dialógus ablak. Az ablak fejlécében megjelenik az aktuális könyvtár útvonala. Ez segíti a tájékozódásban, főként abban az esetben, ha több azonos nevű könyvtár is van különböző meghajtókon, könyvtárszerkezetekben. A blokk fájl nevének megadása a Windows-ban szokásos tallózó ablakkal történik (ennek használatát itt külön nem ismertetjük). A dialógus ablak ki van bővítve a blokk fájl készítés funkcióhoz szükséges egyéb kiegészítő információk megadásához szükséges ablakokkal, gombokkal. Meglévő grafikus blokk felülírása előtt figyelmeztető üzenetet ad a véletlen felülírások elkerülésére.

Az 'Elnevezés:' ablakban egy rövid magyarázatot - 50 karakter - lehet a blokkhoz fűzni a könnyebb azonosítás érdekében.

A 'Minta:' ablakban az a grafikus tartalom látható, ami bekerül a blokk fájlba.

A 'Blokk méretek:' csoportban tájékoztató jelleggel láthatók a blokk eredeti méretei. A megadott értékek a blokk bal alsó és jobb felső sarokpontjának koordinátái a felhívási ponthoz viszonyítva.

'Vonalas elemek kezelése:' csoportban Ha a teljes elem benne van választásakor a vonalak, körök, kitöltések akkor kerülnek bele a blokkba, ha a teljes elem a kijelölő téglalapon belül van. A VÁGÁS! után a blokkon belül maradó rész választása esetén a vonalakat, köröket, kitöltéseket vágja a kijelölő téglalap mentén, és a téglalapon belülre eső darabok részei lesznek a blokknak, a téglalapon kívül eső részek nem. Ebben az esetben egy elem több független részre széteshet.

'Szimbólum és pontok kezelése:' csoportban a Ha a teljes szimbólum benne van választásakor az a szimbólum és pont kerül bele, amelyiknek teljes területe a kijelölő téglalapon belül van. A vizsgálatnál a szimbólum befoglaló méretét vizsgálja a program, nem az azon belül lévő elemeket! A Ha egy része benne van választásakor abban az esetben is bekerül a szimbólum vagy pont a blokkba, ha a grafikus részei a téglalapon kívülre esnek, de a befoglaló téglalap egy része a kijelölő téglalapon belülre esik. A Ha a felhívási pont benne van választásakor csak a szimbólum felhívási pontját vizsgálja, ha ez a kijelölő téglalapon belül van, akkor az elem bekerül a területbe.

'Felirat kezelés:' csoportban a Ha a teljes felirat benne van választásakor az a felirat kerül bele a blokkba, amelyiknek teljes befoglaló téglalapja a kijelölő téglalapon belül van. A Bármely része belül van választásakor abban az esetben is bekerül a felirat a blokkba, ha a karakterek látható részei a téglalapon kívülre esnek, de a befoglaló téglalap egy része a kijelölő téglalapon belülre esik. A Ha a felhívási pont benne van választásakor csak a felirat felhívási pontját vizsgálja, ha ez a kijelölő téglalapon belül van, akkor az elem bekerül a blokkba.

'Bitkép kezelés:' csoportban a Ha a teljes bitkép benne van választásakor az a bitkép kerül bele a blokkba, amelyiknek teljes befoglaló téglalapja a kijelölő téglalapon belül van. A Bármely része belül van választásakor abban az esetben is bekerül a bitkép, ha a bitkép jelentős része a téglalapon kívülre esik, de a befoglaló téglalap egy része a kijelölő téglalapon belülre esik. A Ha a felhívási pont benne van választásakor csak a bitkép felhívási pontját vizsgálja, ha ez a kijelölő téglalapon belül van, akkor az elem bekerül a blokkba.

'Adatbázis elem kezelése:' csoportban a Ha a teljes elem benne van választásakor az adatbázis elem kerül bele a blokkba, amelyiknek teljes befoglaló téglalapja a kijelölő téglalapon belül van. A Bármely része belül van választásakor abban az esetben is bekerül az adatbázis elem, ha a látható részei a téglalapon kívülre esnek, de a befoglaló téglalap egy része a kijelölő téglalapon belülre esik. A Ha a felhívási pont benne van választásakor csak az adatbázis elem felhívási pontját vizsgálja, ha ez a kijelölő téglalapon belül van, akkor az elem bekerül a területbe.

A nyomógomb lenyomása esetén blokk készítés nélkül kilép a funkcióból.

A nyomógomb lenyomása esetén bezáródik a 'Grafikus blokk készítés:' dialógus ablak, és a program az aktuális beállításoknak megfelelően elkészíti a grafikus blokk fájlt.


Korlátozások/megjegyzések:

A fájlnév az útvonallal együtt maximálisan 255 karakter hosszúságú lehet.

Ha a fájlnév már létezik, a rendszer megerősítési kérdés után a létező fájl tartalmát felülírja.

Az OmegaCAD rendszer a blokk állományokat *.Blk kiterjesztésű állományokban tárolja. Ha a megadott név nem .Blk kiterjesztésre végződik, akkor azt hozzáilleszti a rendszer.

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site