OmegaCAD Grafikus Alaprendszer

Felhasználói kézikönyve

Új pont távolság megadásával


Sokszor hasznos lehet, ha egy pont koordinátáját úgy tudjuk megadni, hogy meghatározzuk az irányt és az előző ponttól mért távolságot. Ezt a módszert az alábbiak szerint valósítottuk meg az OmegaCAD tervezőrendszerben:

Tegyük fel, hogy a P1 pontból a két zöld szakasz metszéspontjának irányába szeretnénk egy 40 hosszúságú szakaszt rajzolni. Az új szakasz első pontjának (P1) megadása után a kurzort a metszéspont közelébe visszük. Ha a pont elkapás be van kapcsolva, akkor megjelenik a metszésponton a jel, és oda húzza a „gumiszálat”.

Ha ilyenkor megnyomunk egy szám billentyűt - elkezdjük beírni a távolságot -, akkor megjelenik a pont mellett egy szerkesztési ablak. Ide lehet beírni a pontos távolság értéket. A módosítások során a gumiszál az aktuális értékeknek megfelelően mozog. Az irányt a P1-ből a metszéspontba mutató vektor jelöli ki, a bázistól mért (a példában P1) távolság a beírt érték.

Ha az Enter gombot lenyomjuk, a szerkesztési ablak bezáródik, a beírt távolságra lévő pont véglegesítésre kerül.

Az ESC gomb lenyomásával meg lehet szakítani a távolság megadást, a következő pont megadása úgy folytatódik, mintha el sem kezdtük volna a távolság megadását.

Az Ablakozás zoom és vontatás görgető kerékkel menü ki-, bekapcsolt állapotától függ, hogy melyik szám gombokat lehet használni a távolság megadásához:

A betűk fölött és a jobb oldali szám billentyűzet is.

Csak a betűk fölötti szám billentyűk távolság megadásra, a jobb oldali számok ablakléptetésre használhatók.

A fenti módszert továbbfejlesztettük az alábbiak szerint. Az első gomb lenyomása meghatározza, hogyan kell értelmezni a távolságot:

  • 1 - 9 -ig számok: a bázis a távolság felméréshez az előző pont (P1). A szerkesztési ablak kezdeti értéke az a szám, amivel megnyitottuk.

  • 0 : bázis a távolság felméréshez az előző pont (P1). A szerkesztési ablak kezdeti értéke a P1 és az aktuális pont közötti távolság, a tizedes pont és a mögötte lévő értékek „ki vannak jelölve”. Ezen a módon pontosítani lehet a távolságot, nem kell a teljes értéket beírni.

  • - és + karakter: Áthelyezi a bázist a P1-ből az aktuális pozícióba. Ha negatív értéket adunk meg, akkor az új pont ekkora távolságra lesz aktuális ponttól a P1 irányába. Ha pozitív értéket adunk meg, akkor a P1 pontból érkező szakasz áthalad az aktuális ponton, és az aktuális ponttól a megadott távolságra kerül az új pont - a P1-el ellentétes oldalra -.


  • Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
    1992-2022
    Minden jog fenntartva. ©
    OmegaSoft WEB Site